Türk Piyasaları Olumsuz Ayrışıyor mu?

Borsa İstanbul’da son durum.

Türkiye’de 7 Haziran’da gerçekleştirilen genel seçimler sonrasında ortaya çıkan tablo yatırımcılar tarafından farklı yorumlarla değerlendiriliyor. Yaşanmakta olan belirsizliğin ülke piyasalarına etki edeceğinden endişe ediliyor. Tartışmaları bir kenara bırakarak Türk piyasalarındaki mevcut durumu tahlil etmeye çalışalım.

 

1)Türk Piyasaları Getiri Farkı

Grafikte basit olarak 5 yıl önce tam da bugün sıfır seviyesi kabul edilerek o tarihten bu yana gelişen piyasalar endeksi ve Türkiye ETF getirileri gösteriliyor. Neden mi bakıyoruz? Türk piyasaları gelişen piyasalara göre ne kadar ve hangi ölçüde olumlu veya olumsuz ayrışıyor. Konuyu anlamak için.

125664-1 Türk Piyasaları Olumsuz Ayrışıyor mu?

TUR ETF – EEM ETF getiri farkı 5 yıllık ortalama altındadır.

Getiri farkı an itibariyle Türk piyasalarının olumsuz ayrıştığını göstermektedir.

8 Haziran 2015 tarihi itibarıyla getiri farkı -17,67% seviyesindedir. -2 standart sapma seviyesine (-26%) doğru yaklaşmıştır. Henüz bir aşırı olumsuz ayrışmadan istatistiksel olarak bahsetmek söz konusu değildir.

 

2) TUR ETF

Türk piyasalarına Türkiye ETF üzerinden bakabiliriz. Grafikte görüldüğü üzere Fed’in tahvil alım programından “çıkış planını” uygulamaya koyacağını açıkladığı Mayıs 2013’ten bu yana yükselmek isteyen ancak yükselemeyen bir piyasa görüyoruz. Fed’in 2015 yılının Eylül ayı veya daha sonrası dönemde faiz artırımına gideceği varsayımı altında söz konusu zayıf görünüm sürebilir. Aslında 2013 yılının ikinci yarısı Fed kaynaklı oynaklık (taper tantrum) döneminden beri Türk piyasalarında trend aşağı yönlü olarak görülüyor. ABD ekonomisinin yılın ikinci yarısında güç kazanmasıyla birlikte “ilk faiz artışı” yönünde fiyatlama şiddetlenebilir.

125665-turee Türk Piyasaları Olumsuz Ayrışıyor mu?

3) Çarpanlar

Borsa İstanbul 100 endeksi açısından seviyeler izlenebilir.

9.50 çarpan 73.462

9.00 çarpan 60.595

Daha fazlası için Alpha Raporu

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/261485/alpha-raporu-08062015

 

Özetle;

Çin’de ekonomik yönetiminin ekonomik yavaşlamayı önlemek maksadıyla aldığı proaktif tedbirler gelişen piyasaların genelinde olası bir sert inişi engelleyebilir.

Türk piyasalarının getiri farkı itibariyle tarihsel ortalamadan uzaklaşması en azından dengeli kalmasını sağlayabilir.

 

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap