Türk Lirası’nda Kayıp Sürüyor

Dolar/TL 3.02 üstünde..

ABD Merkez Bankası’nın ilk faiz artışına 2015 yılı içinde başlayacağı düşüncesi ve Çin kaynaklı gelişmeler gelişen ülke kurları üstünde baskı yaratıyor. Emtia fiyatlarının da geri çekilmesiyle birlikte ihracat gelirlerinin önemli bir kısmı emtia ticaretine bağlı olan Avustralya, Brezilya ve Rusya gibi ülkeler fazlasıyla baskı altında kalıyor. Türkiye’nin ticaret ortaklarının emtia fiyatlarının düşüşünden olumsuz etkilenmesi ülke ihracatını olumsuz etkiliyor. Türkiye’de hem politik gelişmeler hem de Çin kaynaklı birikimli etkilerle baskı sürüyor.

 

Türkiye’de 2001 krizinden bu yana etkileyici büyüme performansı sağlandı. Günümüze gelindiğinde ülke potansiyelin altında kalan bir büyümeyle karşı karşıya. İstihdam piyasası, enerji verimliliği, tasarruf oranı ve üretkenlik artışı çözülmesi gereken en önemli yapısal sorunlar arasında ifade ediliyor.

 

Euro/Dolar kurunun 2015 yılının ilk ayları itibariyle zayıflaması ihracat gelirlerinin olumsuz etkilenmesine neden olmuştu. Türkiye’de hali hazırda ihracatın %45’i Euro Bölgesi’ne gerçekleştiriliyor. Bir diğer yandan Türkiye’nin toplam ihracatının %22,5’i petrol üreticisi ülkelere gerçekleştiriliyor. Irak’da devam eden şiddet olayları ülkenin toparlanmasını geciktirirken, İran’a yaptırımların yakın dönemde kalkacağı yönünde beklentiler dış talep açısından pozitif bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

 

Türkiye 5 yıllık tahvil faiziyle efektif fonlama faizi (AOFM) arasındaki fark 200 baz puan seviyesindedir.

158494-1 Türk Lirası'nda Kayıp Sürüyor

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap