Türk Lirası İçin Kritik Hafta

tmsf-den-kritik-tl-karari-1480926820 Türk Lirası İçin Kritik Hafta

Geride bıraktığımız hafta TL için oldukça hareketli oldu. Hafta başında özellikle TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın konuşması ve döviz kampanyasının etkisiyle güçlenen TL ile başlamıştık. Ayrıca hafta içerisinde toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu(EKK) kararlarına yönelik beklentiler bu güçlenmeye destek olmuştu. Ancak EKK kararlarının piyasa beklentilerinden ziyade reel sektör ve büyüme odaklı olması kurun tekrar yükselişe geçmesine neden olmuştu.
Hafta İçerisinde Birçok Siyasi ve Ekonomik Gelişmeyi Takip Edeceğiz
Bu haftaya ise hafta sonu gerçekleşen hain terör saldırısının etkilerinin hissederek başlangıç yaptık. Bu hain saldırı sonrasında tekrar 3,50’nin üzerinde fiyatlanan kurda hafta içerisinde gerçekleşecek birçok ekonomik veri ve siyasi gelişme etkili olacak.
Siyasi kanatta Cumartesi günü meclis başkanlığına sunulan başkanlık sistemini de içeren anayasa teklifinin meclis genel kurulunda oylanması bekleniyor. Büyük ihtimalle meclisten geçmesi beklenen teklif için 2017’nin ikinci yarısına doğru referanduma gidilecek. Referandum beklentisinin yaratacağı belirsizlik ortamı kur üzerindeki satış baskısının artmasına neden olabilir.
Türkiye açısından diğer önemli gelişme ise Avrupa Liderler Zirvesi’nde alınacak karar olacak. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden kararının bu görüşmede gündeme gelmesi bekleniyor. Piyasa beklentisi ise liderler zirvesinin Avrupa Parlamentosu’nun almış olduğu tavsiye niteliği taşıyan karara uymaması. Bu durum TL üzerinde pozitif etki yaratabilecek siyasi gelişme olarak öne çıkıyor.
Ekonomik veri tarafına baktığımızda ise Hem Türkiye, hem de ABD tarafından oldukça önemli verileri takip edeceğiz. Sabahın ilk saatlerinde Türkiye’den açıklanan GSYH(Büyüme) ve cari işlemler dengesi bu önemli verilerden ikisiydi. İki verinin beklentilerin altında kalması Türk Lirası üzerindeki baskının artmasına neden olurken kurda yukarı yönlü bir etkiye neden oldu. Diğer taraftan Perşembe günü yine yurtiçinden gelecek işsizlik ve bütçe dengesi verilerini takip edeceğiz. Özellikle işsizlik tarafında Temmuz ayından bu yana yaşanan yükselişin devam etmesi durumunda, kurda yukarı yönlü hareketin güç kazandığını ve yeni rekorlar geldiğini görebiliriz.
 
ABD tarafında ise çok uzun zamandır beklenen Fed’in Aralık ayı toplantısı Çarşamba günü gerçekleşecek. Bu toplantıda Fed’in faiz artırımına gitmesi neredeyse kesin gibi. Neredeyse kesin olan faiz artışının da fiyatlara yansıdığını söyleyebiliriz. Bu nedenle toplantıda asıl odak noktasını 2017 yılında izlenecek olan faiz politikası oluşturacak. Özellikle 2017 yılı için ikiden fazla faiz artışının gündeme gelmesi durumunda dolarda küresel anlamda bir yükseliş beklemek doğru olacaktır. Dolayısıyla bunun dolar/tl üzerindeki etkisi de yukarı yönlü olacaktır.
Diğer taraftan yine bu hafta içerisinde açıklanacak olan ABD enflasyon ve perakende satışları kur üzerinde etkili olacak veriler olarak görünüyor. Özellikle son zamaanlarda ABD verilerinde yaşanan olumlu seyrin devam etmesi kuru da yukarıya itebilir.

IşıkFX Araştırma Departmanı

12 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap