Türk Lirası Dolar’a Karşı Nasıl Performans Gösteriyor?

Bu analizimizde Dolar/TL’nin önümüzdeki günlerde nasıl bir yön izleyebileceğini araştıracağız.

Bugün Dolar/TL’de 2,64’lü seviyelere kadar bir yükseliş yaşandı. Bu analizimizde Dolar/TL’nin önümüzdeki günlerde nasıl bir yön izleyebileceğini araştıracağız.

 

Bugünkü değer kaybı sadece Lira’da mı oldu yoksa Dolar genel olarak değer mi kazanıyor?

Bu iki sorunun cevabı da kısmen evet. Aşağıdaki tabloda gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin dolara karşı performansı gözüküyor. Genel olarak çoğu gelişmekte olan ülkenin para biriminin dolara karşı %1’e yakın değer kaybettiğini görüyoruz. Ancak Türk Lirasındaki kayıp %1,72’yi buldu.

 

72867-ranker Türk Lirası Dolar'a Karşı Nasıl Performans Gösteriyor?

 

Son 10 günlük periyotta ise daha farklı bir görünüm karşımıza çıkıyor. Aşağıdaki grafikte Brezilya Reali (sarı), Güney Afrika Randı(turuncu) ve Türk Lirasının, son 10 günlük, 100 ile endekslenmiş normalize grafiğini görüyoruz. Kısaca bu grafik para birimlerinin dolar karşısındaki performansını gösteriyor ve yukarı yönlü hareketler değer bize ilgili ülkenin parasındaki değer kaybını gösteriyor.

Grafik, Liradaki yaklaşık %5’lik değer kaybının Güney Afrika ve Brezilya ile karşılaştırdığımızda çok da yüksek olmadığını gösteriyor.

 

72868-norm Türk Lirası Dolar'a Karşı Nasıl Performans Gösteriyor?

 

Aşağıdaki grafikte son 10 gün içerisindeki Dolar/TL’nin hareketini görüyoruz. Oluşan yatay kanalın üst seviyesi 2,6450 ve alt seviyesi 2,5840. Kanal içi hareketler devam ederse 89 saatlik ortalama olan 2,6126 pivot seviye olarak takip edilebilir.

 

72869-gp Türk Lirası Dolar'a Karşı Nasıl Performans Gösteriyor?

 

Alış baskıları devam ediyor mu?

 

Aşağıdaki grafikte Dolar/TL’nin 2 haftalık, 1 aylık ve 3 aylık risk reversallarını görüyoruz. Reversallarda Ocak ayından beri devam eden yükseliş kanalı Dolar/TL’deki yukarı yönlü baskıların devam ettiğini gösteriyor.

 

72870-risk-reversal Türk Lirası Dolar'a Karşı Nasıl Performans Gösteriyor?

 

Yükselişlerde 2,6450-2,650 seviyeleri kırılırsa hedef neresi olabilir?

 

Bu sorunun cevabı için 19 Ocak’ta hazırladığımız analizde bulunan grafiği tekrar paylaşmakta fayda gördük. Oluşan çanak formasyonunun hedef seviyesi 2,72’yi işaret ediyor. Bu seviye yükseliş hareketi devam ederse orta vadeli hedef olabilir.

 

72871-58268-canak Türk Lirası Dolar'a Karşı Nasıl Performans Gösteriyor?

 

19 Ocak’ta paylaştığımız analizimiz:

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/93318/dolartl-orta-uzun-vade-analiz

 

Analiz ile ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştıma Bölümünü arayabilirler:

0212 410 05 98

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap