Türk lirası darbe kayıplarının yarısını geri aldı

Türk Lirası Pazartesi günü erken saatlerde,…

Türk Lirası Pazartesi günü erken saatlerde, geçen haftanın son işlem gününün son saatlerinde meydana gelen darbe girişimi ile birlikte gösterdiği kayıpların neredeyse yarısını geri aldı.

TL, dolar karşısında yüzde 1,8’ten fazla değer kazanarak haftaya 2,96 seviyelerinde başladıkatan sonra Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in televizyonda yaptığı açıklamalarla 2,9514 seviyesine kadar indi.

Lira Cuma günü, tankların Ankara ve İstanbul sokaklarına çıktığı ve cuntacıların ülkenin kontrolünü ele geçirdiklerini iddia ettikleri sırada yüzde 4,6 değer kaybetmişti. Ardından kalkışma püskürtüldü ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan darbe girişimine karşılık verildiğini açıkladı.

Kısa süren darbe girişimi, Türk Lirası işlemlerinin haftasonu tatili için sona ermesinden yaklaşık iki saat önce meydana geldi ve Türk Lirası’nın son sekiz yılın en hızlı kaybını yaşamasına neden oldu.

 

KUR TAHMİNLERİ DÜŞTÜ

Londra’da Commerzbank AG analisti Tatha Ghose, darbe girişiminin ekonomiye uzun dönemli zararını değerlendirmeden önce, muhtemelen sert düşüşü satın alacaklarını söyledi.

Ghose, TL işlemleri başlamadan önce Pazar günü Bloomberg News’a yaptığı değerlendirmede, “Fiyatlar muhtemelen bir süre volatil kalacak, ancak nihayetinde yatırımcılar bunu bir alım fırsatı olarak kullanacak. Yatırımcılar için şimdi temel soru, Türkiye’nin uzun vadeli risk priminde bir tortu etkisinin olup olmayacağı” dedi.

Ghose, Türk Lirasının dolar karşısında kademeli olarak 2,95 ve hatta 2,90 seviyelerine toparlanmasını beklediğini sözlerine ekledi. Türk Lirası geçen haftayı dolar başına 3,0157 seviyesinden kapamıştı.

Goldman Sachs ise .ok daha az iyimser. Haftasonu yaşananlardan sonra TL için tahminlerini düşüren yatırım bankası daha önce kurun 3 ay sonunda 2,95 olacağını tahmin ediyordu, şimdi ise 3,10. 

Bankanın analisti Clemens Grafe dün yayınladığı notta, “Darbenin başarısız olmasıyla anlık belirsizlik keskin bir şekilde düşürülse ve yeni bir darbe ihtimali görülmese de, siyasi risk seviyesinin ve dolayısıyla ekonomiye etkilerinin yüksek kalmasını bekliyoruz” dedi.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap