TUPRS Teknik ve Ekonometrik Analizi

Bu analizimizde TUPRS hisselerini teknik analiz yöntemleri kullanarak inceleyip, Aralık’ta paylaştığımız ekonometrik modele göre beklenen değerini ve olası hareketleri araştıracağız.

Bu analizimizde TUPRS hisselerini teknik analiz yöntemleri kullanarak inceleyip, Aralık’ta paylaştığımız ekonometrik modele göre beklenen değerini ve olası hareketleri araştıracağız.

Teknik Analiz

 

Aylık bazda incelediğimizde 2011 yılından başlayan bir yükseliş trendi mevcut ve bu trendin üst seviyesi an itibariyle 59,00 seviyesinde bulunuyor. Bu seviye üzerinde kalıcı bir tutunma olmadığı sürece geri çekilmeler yaşanabilir. 

Olası aşağı yönlü hareketlerde kısa vadede 57,00 desteği önemli. Bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece düşüşler sınırlı kalabilir. Ancak bu desteğin kırılması durumunda orta vadede 54,22-49,50 seviyeleri gündeme gelebilir.

Yukarı yönlü bir tutunma gelmesi durumunda ise 62 ve 65 seviyeleri önümüzdeki ay direnç olarak takip edilebilir.

 

80570-tuprs1 TUPRS Teknik ve Ekonometrik Analizi

80571-tuprs2 TUPRS Teknik ve Ekonometrik Analizi

 

Ekonometrik Model

 

80572-32982-reg TUPRS Teknik ve Ekonometrik Analizi

 

1 Aralık 2014’te paylaştığımız, Brent Petrol ve BIST 100’de meydana gelen değişmeler TUPRS fiyatlarını etkiliyor. Bu modelimize göre TUPRS hisselerinin beklenen değeri 50,80 seviyesinde bulunuyor ki bu değer ile şu anki fiyat arasında büyük bir sapma var. Modelimize göre bu durumun önümüzdeki günlerde azalmasını ve TUPRS’de düşüş ve modelimizin beklenen değerinde yükseliş görebiliriz.

1 Aralık’taki çalışmamıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/57808/bist100-ve-petrol-fiyati-tuprs-hissesini-nasil-etkiler

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap