Tüketimin dörtte biri İstanbul’da yapılıyor

hanehalki-isgucu-istatistikleri-5750926_3235_o Tüketimin dörtte biri İstanbul'da yapılıyor

Türkiye’deki toplam tüketim harcamalarının %25,3’ü İstanbul’daki hanehalkları tarafından yapıldı

Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre Türkiye’deki toplam tüketim harcamalarının %25,3’ü İstanbul’daki hanehalkları tarafından yapıldı. Ege Bölgesi %14,6 ile ikinci sırada yer alırken, tüketim harcamalarında en düşük payı %1,7 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, bölgelerdeki harcamaların türlerine göre dağılımı incelendiğinde konut ve kira harcamasına en fazla payı %29,8 ile İstanbul’da yaşayan hanehalklarının, gıda ve alkolsüz içecekler harcamasına ise en fazla payı %26,8 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki hanehalklarının ayırdığı gözlendi. Konut ve kira harcamasına en az payın ayrıldığı bölgeler %22,8 ile Doğu Karadeniz ve Ortadoğu Anadolu olurken, ulaştırmada %14,7 ile Ortadoğu Anadolu, haberleşmede %3 ile Orta Anadolu, eğlence ve kültürde ise %1,9 ile Güneydoğu Anadolu en az harcamanın yapıldığı bölgeler oldu.

İstanbul konutun yanında sağlık, eğitim, eğlence-kültür ve lokanta-otel harcamalarına ayırdığı pay açısından da birinci sırada iken gıda ve ev eşyasında son sırada yer aldı. Alkollü içecekler, sigara, tütün harcamasına en fazla payı Batı Marmara, ev eşyasına ise Ortadoğu Anadolu, diğer bölgelerden daha fazla pay ayırdı. Batı Anadolu ulaştırmaya, Doğu Marmara ise haberleşmeye en fazla pay ayıran bölgeler oldu.

-tüik

29 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap