Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

Mayıs’ta yükseliş sürüyor. Aylık bazda hız kesti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre, Mayıs’ta Tüketici Fiyatları bir önceki aya göre 0,56% artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre 8,09% artış gösterdi.

 

TÜFE yükselen kur ve artan ithalat maliyetiyle birlikte 2014 yılının önemli bir kısmında yukarı yönlü baskı altında kalmıştır. Kurun geçişkenlik etkisinin zayıflamasıyla birlikte enflasyonda kur kaynaklı etkiler zayıflamıştır. Aralık, Ocak ve Şubat ayları itibariyle enflasyon baz etkisinin de desteğiyle gerilemiştir. Mart – Mayıs döneminde ise gıda fiyatlarındaki yükselişle birlikte yukarı yönlü baskı altında kalmıştır.

 

Aralık 2014 – Temmuz 2015 döneminde, 5 ayda enflasyon tarihsel ortalama üstünde seyretmektedir. Bu durum pozitif baz etkisi sağlayarak enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyebilir. Mayıs ayı itibariyle enflasyon baz etkisinin de desteğiyle yükselmiştir. Giyim alt kalemindeki yükseliş en büyük katkıyı sağlamıştır. Yaz aylarıyla birlikte gıda fiyatlarının düşüşü enflasyonun Haziran ve Temmuz aylarında düşmesini sağlayabilir. Eylül – Aralık 2015 döneminde ise enflasyon baz etkisiyle birlikte yükselebilir.

122108-1 Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

122109-2 Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

122110-3 Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap