Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

Sonraki aylarda yıl sonuna kadar enflasyon yükselebilir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre, Temmuz’da Tüketici Fiyatları bir önceki aya göre 0,09% yükselirken, bir önceki yılın aynı ayına göre 6,81% artış gösterdi.

 

TÜFE yükselen kur ve artan ithalat maliyetiyle birlikte 2014 yılının önemli bir kısmında yukarı yönlü baskı altında kalmıştır. Kurun geçişkenlik etkisinin zayıflamasıyla birlikte enflasyonda kur kaynaklı etkiler zayıflamıştır. Aralık, Ocak ve Şubat ayları itibariyle enflasyon baz etkisinin de desteğiyle gerilemiştir. Mart – Mayıs döneminde ise gıda fiyatlarındaki yükselişle birlikte yukarı yönlü baskı altında kalmıştır. Haziran ve Temmuz aylarında hem baz etkisi hem de gıda fiyatlarındaki yükselişin düzeltmesiyle birlikte enflasyonda düşüş görülmüştür.

 

Aralık 2014 – Temmuz 2015 döneminde, 5 ayda enflasyon tarihsel ortalama üstünde seyretmektedir. İlgili dönemde baz etkisi desteği gıda fiyatlarında yükselişle birlikte sınırlı kalmıştır. Haziran ve Temmuz’da enflasyon baz etkisinin de desteğiyle gerilemiştir. Eylül – Aralık 2015 döneminde ise enflasyon baz etkisiyle birlikte yeniden yükselebilir. Çekirdek enflasyon görünümde ise iyileşme (I endeksi 3 aylık ortalama) ise kur kaynaklı geçişkenlikle birlikte hız kesmiş olabilir. Temmuz itibariyle 3 aylık dönemde hareketli ortalama 7.44% gerçekleşmiştir.

 

Tablo, TÜFE Aylık

148813-1 Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

Grafik, TÜFE (Yıllık Değişim)

148814-3 Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

Tablo, Tüketici Fiyat Endeksi (2005-2014)

148815-2 Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap