Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

Mart’ta TÜFE Yükseldi..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre, Mart’ta Tüketici Fiyatları bir önceki aya göre 1,19% artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre 7,61% artış gösterdi.

 

TÜFE yükselen kur ve artan ithalat maliyetiyle birlikte 2014 yılının önemli bir kısmında yukarı yönlü baskı altında kalmıştır. Kurun geçişkenlik etkisinin zayıflamasıyla birlikte enflasyonda kur kaynaklı etkiler zayıflamıştır. Aralık ve Ocak ayları itibariyle enflasyon baz etkisinin de desteğiyle gerilemiştir.

 

Ağustos-Kasım döneminde geçen yılın aynı aylarında enflasyonun tarihsel ortalama altında olmasıyla enflasyon baz etkisiyle yükselmeye devam etmiştir.

 

Aralık 2014 – Temmuz 2015 döneminde, 5 ayda enflasyon tarihsel ortalama üstünde seyretmektedir. Bu durum pozitif baz etkisi sağlayarak enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyebilir. Mart ayında enflasyon gıda fiyatlarının desteğiyle yükselmiştir. Enflasyonun baz etkisine rağmen yükselmesi MB’nin parasal genişleme yönünde adımlarını sınırlayabilir. Gıda fiyatları parasal önlemlerle kontrol edilmesi güç bir konu olduğu için MB’nin kontrolü görece zayıf olabilir.

 

Tablo, TÜFE Aylık

84611-1 Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

 

Grafik, TÜFE (Yıllık Değişim)

84612-2 Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

 

Tablo, Tüketici Fiyat Endeksi (2005-2014)84613-3 Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

 

ÖKTG

84614-4 Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap