Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

Haziran’da TÜFE hız kesti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre, Haziran’da Tüketici Fiyatları bir önceki aya göre -0,51% gerilerken, bir önceki yılın aynı ayına göre 7,20% artış gösterdi.

 

TÜFE yükselen kur ve artan ithalat maliyetiyle birlikte 2014 yılının önemli bir kısmında yukarı yönlü baskı altında kalmıştır. Kurun geçişkenlik etkisinin zayıflamasıyla birlikte enflasyonda kur kaynaklı etkiler zayıflamıştır. Aralık, Ocak ve Şubat ayları itibariyle enflasyon baz etkisinin de desteğiyle gerilemiştir. Mart – Mayıs döneminde ise gıda fiyatlarındaki yükselişle birlikte yukarı yönlü baskı altında kalmıştır. Haziran ve Temmuz aylarında hem baz etkisi hem de gıda fiyatlarındaki yükselişin düzeltmesiyle birlikte enflasyonda düşüş görülebilir.

 

Aralık 2014 – Temmuz 2015 döneminde, 5 ayda enflasyon tarihsel ortalama üstünde seyretmektedir. İlgili dönemde baz etkisi desteği gıda fiyatlarında yükselişle birlikte sınırlı kalmıştır. Haziran’da enflasyon baz etkisinin de desteğiyle 7,20% seviyesine gerilemiştir. Eylül – Aralık 2015 döneminde ise enflasyon baz etkisiyle birlikte yeniden yükselebilir. Çekirdek enflasyon görünümde ise iyileşme (I endeksi 3 aylık ortalama) ise kur kaynaklı geçişkenlikle birlikte hız kesmiş olabilir.

 

Tablo, TÜFE Aylık

137807-1 Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

Grafik, TÜFE (Yıllık Değişim)

137809-3 Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

Tablo, Tüketici Fiyat Endeksi (2005-2014)

137810-2 Tüketici Fiyatları Endeksi Bilgi Notu

 

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap