TÜFE Bilgi Notu

Nisan’da ayında TÜFE yıllık %7,91 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre, Nisan’da Tüketici Fiyatları bir önceki aya göre 1,63% artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre 7,92% artış gösterdi.

 

TÜFE yükselen kur ve artan ithalat maliyetiyle birlikte 2014 yılının önemli bir kısmında yukarı yönlü baskı altında kalmıştır. Kurun geçişkenlik etkisinin zayıflamasıyla birlikte enflasyonda kur kaynaklı etkiler zayıflamıştır. Aralık ve Ocak ayları itibariyle enflasyon baz etkisinin de desteğiyle gerilemiştir.

 

Ağustos-Kasım döneminde geçen yılın aynı aylarında enflasyonun tarihsel ortalama altında olmasıyla enflasyon baz etkisiyle yükselmeye devam etmiştir.

 

Aralık 2014 – Temmuz 2015 döneminde, 5 ayda enflasyon tarihsel ortalama üstünde seyretmektedir. Bu durum pozitif baz etkisi sağlayarak enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyebilir. Nisan ayı itibariyle enflasyonun baz etkisine rağmen yükselmesi gıda fiyatları ve giyim alt kaleminde gerçekleşen aylık bazda yükselişten kaynaklanıyor olabilir.

101923-111 TÜFE Bilgi Notu

101924-2 TÜFE Bilgi Notu

101925-3 TÜFE Bilgi Notu

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap