Trump’ın konuşması hangi piyasa araçlarına yön verecek?

Trump konuşması dolar, ABD tahvil faizleri ve ABD hisse senetleri pozitif, altın fiyatları negatif etki yapıyor. Daha önce yayımladığımız analizlerde yer alan 2.senaryo doğrultusunda hareket ediyoruz. Ancak farklı olarak Trump yine elini taşın altına koymuyor ve genel bir konuşma yapıyor. Konuşma kısaca özetlenirse;
– Büyük vergi indirimleri yapılacağını belirtti. Vergi indiriminin ne kadar olacağı ve ne zaman yapılacağına ilişkin detaylar vermedi. Ancak bu iddialı açıklama S&P500’ün yükselmesine ve ileride artabilecek borç yükünün fiyatlanmasıyla ABD faizlerinin ve doların bir miktar değer kazanmasına neden oldu.
– Border tax- ithalat vergisine doğrudan değinmekten kaçınırken, ABD şirketleri için uluslararası alanda adil koşulların sağlanacağını belirtti.

donald-trump-imza-150x150 Trump'ın konuşması hangi piyasa araçlarına yön verecek?

– ABD’nin NATO’yu desteklediğine işaret etti (eski görüşünü değiştirdi)
– Altyapı harcamalarının (1 milyar dolar) kamu desteğiyle artırılması ve bu harcamaların Obamacare sağlık sisteminin iptali ile karşılanması planı için destek istedi.
– Konuşma sonrasında altın fiyatları 1243 dolar civarında seyrederken, Euro dolar paritesi 1,0550, ABD 10 yıllık tahvil faizleri de 10 baz puan yükselerek %2,43 civarında işlem görüyor.
Yorum: Trump konuşması hala vergi reformu ile ilgili bir detay bulunmaması ABD hisse senetlerinin, doların değer kazancının ve altın fiyatlarında gerilemenin devam etmesi için yeterli değil. Konuşma oldukça yüzeysel ve politik bir kapsamda geçtiğinden gözler yeniden Fed üyelerinin ve özellikle Cuma akşamı Fed Başkanı Yellen’ın saat 21:00’de yapacağı konuşmada olabilir. 2017 yılında Trump politikalarından bağımsız olarak 3 faiz artırımı beklemeye devam ediyoruz.
Bugün… Beklenti çekirdek PCE’nin aylık %0,3, yıllık %1,7 çıkması yönünde. Veri beklentiler dahilinde gelebilir ve dolar ve hisse senetleri nötr etki yapabilir. Ancak Mart ayında kadar Fed’in %2 olan enflasyon hedefine ulaşılacağını düşünüyoruz. 18:00’de ABD ISM imalat PMI verisi takip edileecek. Beklentilerin (56,2) üzerinde bir sonuç öngörüyoruz.

AK Yatırım

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap