Trump sonrası piyasaları neler bekliyor?

1233521_620x410 Trump sonrası piyasaları neler bekliyor?

Piyasalar Trump’ın seçimleri kazanması sonrası yüksek volatilite sürecine devam ediyor. Seçimler sonrası birçok ürün denge arayışlarına devam ederken Trump’ın sonuçlar sonrası yaptığı konuşmada ılımlı mesajlar vermesiyle birlikte doların yeniden gelişen ülke para birimlerine karşı değer kazandığını gördük. USDJPY paritesi hızla yükselirken EURUSD paritesi 1.10 seviyesinin altına geriledi. Öte yandan İtalya’nın Avrupa Birliğinden ayrılma isteğine yönelik referandum çağrısı Euro varlıklarının değer kaybında etkili oldu. EURUSD paritesinin yükselmesi sonrası Dolar endeksi yeniden 98 seviyesine yaklaştı. Altın ise dünü % 2,20 yükselişle kapatırken endeksler zayıf görüntü sergiledi. Özellikle DAX endeksinde geri çekilmeler olsa da yeniden toparlanma yaşadı. DAX endeksi dün % 1,10 primli seyretti. ABD borsaları ise tepki alım sürecine devam etti. Ancak, zayıf görüntünün devam ettiğini ifade edebiliriz. Petrol fiyatları ise artan stok verilerini fiyatlıyor. Brent petrolü dün yatay hareket ederek % 0.20 değer kazandı. Yurtiçinde ise ABD seçimlerinin etkisi sürdü. Dün 3.30 seviyesine yükselen Dolar TL 3.20 civarlarında denge arayışını sürdürüyor. ABD tarafında açıklanacak veriler ve FED üyelerinin konuşmaları piyasalarda hareketliliği artırabilir.

USDTRY ANALİZİ

Trump’ın başkan olması sonrası Dolar TL paritesinde artan oynaklıkla birlikte denge arayışları sürüyor. Trump’ın ifadeleri önümüzdeki süreçte Dolar TL paritesinde etkili olmaya devam edebilir. Yurtiçinde ise TCMB’nin yükselen dolar karşısındaki duruşu takip edilecek. Öte yandan ABD’den önemli veri akışı yer almıyor. Teknik görünümde ise doların güçlü seyrini koruduğunu görüyoruz. 3.2060-3.1820 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece kurun yukarı gitme isteği devam edebilir. 3.2370 direnci aşılırsa yükselişler sürebilir.

EURTRY ANALİZİ

İtalya’nın Euro para biriminden ayrılması yönünde referanduma gidilebilir haberi ile Euro varlıklarında sert bir değer kaybı görüldü. Fakat ABD seçimleri sonrası TL varlıkları üzerinde baskı devam ediyor. Bugün Euro Bölgesinde ve Türkiye’de önemli bir veri akışı bulunmamaktadır. Teknik görünümde ise Euro/TL’nin önemli bir destek seviyesine ulaştığını görüyoruz. 3.4955 destek noktası üzerinde kalıcı olursa güçlü seyir korunabilir. 3.5300- 3.5520 direnç bölgesi olarak takip edilebilir.

ALTIN ANALİZİ

ABD seçiminde Trump’ın galip gelmesi ile ons altında alımları hızlandırsa da yükselişler henüz kalıcı olamadı. Dolar endeksi küresel çapta değer kazanarak yeniden 98.00 seviyesi üzerine çıkarken, ons altın kritik 1300 seviyesi altında dengelendi. FED üyelerinin konuşmaları ile ABD işsizlik başvurularından yararlanma başvuruları ön planda olacak. Teknik görünümde ise ons altının önemli bir destek noktasını test ettiğini görüyoruz. Sarı metalde zayıf görünüm sürse de 1270 destek seviyesi ön plana çıkabilir. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece tekrardan tepki alımları görülebilir. 1290 direncinin aşılması 1306-1315 seviyelerini gündeme getirebilir.

HAM PETROL ANALİZİ

OPEC’in üretimi kısıp kısmayacağına yönelik belirsizlik fiyatlar üzerinde etkili olmaya devam ediyor. 30 Kasım günü yapılacak olan resmi toplantıya kadar oynaklığın devam etmesini bekleyebiliriz. Teknik görünümde ise ham petrolün geniş bant aralığında kaldığını ve düşüş kanalını koruduğunu görüyoruz. Bu sebeple 45.80-46.90 direnç bölgesi olarak takip edilebilir. Bu seviyeler altında kaldığı sürece gevşemeler devam edebilir 44.40-43.10 destekleri izlenebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ

OPEC’in yaptığı açıklamalar brent petrolü üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Teknik görüntüye baktığımızda her ne kadar son yükselişle kayıplar telafi edilse de, geniş bant aralığında düşüş kanalı halen korunuyor. Dolayısıyla yeni günde 46.90-47.50 direnç bölgesi olarak önem kazanabilir. Bu seviyeler altında kaldığı sürece brent petrolde tekrardan düşüşler görebiliriz. 45.80-45.15 destek noktaları olarak ön plana çıkıyor.

Destek Yatırım

10 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap