Trump Sonrası Küresel Risk İştahı Düştü

129655 Trump Sonrası Küresel Risk İştahı Düştü

Amerika Merkez Bankası (FED)’nın faiz artırımına dair beklentiler ve ABD’nin yeni başkanı D. Trump’ın uygulamayı planladığı politikaları, piyasalara yön vermeye devam ediyor. Veri trafiğinin sakin olduğu dünkü işlem gününde ABD yeni başkanı D.Trump’ın açıklamaları takip edildi. Trump, yaptığı ilk basın toplantısında Rusya-ABD ilişkileri ile ilgili açıklamalarda bulunurken, uygulamayı planlandığı mali teşvik ile ayrıntı paylaşmaması küresel risk iştahını azalttı. ABD borsaları konuşmayla gerilerken, güvenli varlık talebindeki artışla Ons altında yükselişler görüldü. Ons altın %0.50 primli işlem görürken, 1200 seviyelerine yakın seyretti.
İçeride anayasa değişikliğine dair süreç ve kredi derecelendirme kuruluşlarının not değerlendirmelerine dair endişeler TL varlıklarını zayıflatmaya devam ediyor. Dün kur 3,94 seviyesi üzerini test ederek tarihi zirve seviyelerine yükselirken TL’nin dolar karşısındaki kaybı %2,39 olarak gerçekleşti. Akşam saatlerinde kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye ile ilgili değerlendirmeleri takip edildi. S&P, Türkiye’nin ciddi bir kur riski olduğuna dikkat çekerken Türk Lirası’nın daha da zayıflamasının ülke ekonomisi üzerinde ‘azımsanamayacak’ miktarda etkisi olacağının da altını çizdi. Kuruluş Türkiye bankalarının TL’nin getirdiği risklere yönelik önlem aldığını da bildirdi ve not değerlendirmesinin 5 Mayıs tarihinde yapılacağı bilgisini de aktardı. Dün rekor tazeleyen Dolarda 3.8700 seviyelerine kadar bir gevşeme görülse de, belli başlı destek noktalarının üzerinde kalıcılık sağlamaya çalıştığını izliyoruz.
D.Trump’ın konuşması sonrası Dolar endeksi yönünü aşağı çevirirken Euro ve Sterlin gibi para birimleri, Dolar’a karşı değer kazandı. Euro, Dolar karşısında %0.30 primli seyrederken, Sterlin ise dünkü kayıplarını telafi etti ve 1.2200’in üzerini gördü.
Küresel borsa endekslerinde ise pozitif bir hava hakimdi. Trump sonrası kazançların bir kısmı geri verilse de, genel olarak güçlü seyrin korunduğunu görüyoruz. Alman DAX endeksi % 0,54, İngiltere endeksi FTSE100 ise % 0,57 değer kazandı. ABD borsa endekslerinde sınırlı pozitif görünüm hakimken içeride BİST-100 endeksi dünü % 0,35 kazançla tamamladı.
Petrol tarafında ise, stok rakamlarındaki artışa rağmen günlük kazançların korunduğunu gözlemledik. Cuma günü OPEC-OPEC dışı ülkelerin gerçekleştireceği toplantıda alınacak kararların petrol piyasası için önemini hatırlatalım. Yeni günde ham petrol 52.1 seviyesinden, brent petrol ise, 55.1 seviyesinden işlem görmektedir.
 USDTRY ANALİZİ
TL varlıklarındaki değer kaybı devam ederken dolar küresel ölçekte kazanımlarını korumaya devam ediyor. Dün akşam saatlerinde kredi derecelendirme kuruluşu S&P’den gelen açıklamalar takip edildi. S&P, Türkiye’nin ciddi bir kur riski bulunduğuna dikkat çekerken Türk Lirası’nın daha da zayıflamasının ülke ekonomisi üzerinde ‘azımsanamayacak’ miktarda etkisi olacağının da altını çizdi. ABD başkanı D.Trump’ın dünkü konuşmasında mali politikalarla ilgili ayrıntı vermemesi doların yükselişini sınırlandırdı. Yeni günde Türkiye tarafında açıklanacak bir veri bulunmuyor. ABD tarafında ise, FED üyelerinin açıklamaları ve önemli makro veriler takip edilecektir. Teknik görünümde ise yükseliş kanalı içinde olan USDTRY paritesinde 3.8620-3.8040 destek bölgesi üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü eğilim devam edebilir. Hareketlerin devamında 3.9200 ve 3.9580 direnç seviyeleri takip edilebilir. 

EURTRY ANALİZİ
Yurtiçi piyasalarda gelişmelerin etkisiyle TL varlıklarındaki hareketlilik devam ediyor. Dün rekor tazeleyen kurda bugün Euro Bölgesi’nde açıklanacak sanayi üretimi verisi ve ECB tutanakları takip edilecektir. Teknik görünümde ise yükseliş kanalı içinde olan EURTRY paritesinde 4.0680-4.0195 destek seviyesi üzerinde kalındığı sürece alımlar devam edebilir. Yukarı yönlü hareketlerin devamında 4.1505 ve 4.2020 direnç seviyeleri takip edilebilir.

EURUSD ANALİZİ
Hafta başı itibariyle dolar karşısında tutunmaya çalışan euroda kritik eşik olan 1,05 seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi ile değer kayıpları hızlandı. Yoğun veri akışının olduğu bugün Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi verileri ve ABD tarafında ise, FED üyelerinin açıklamaları ile önemli makro veriler takip edilecektir. Teknik açıdan bakacak olursak yatay hareketine devam eden EURUSD paritesinde 1.0550-1.0490 destek bölgesi üzerinde kalındığı sürece yükseliş eğilimi devam edebilir. Yukarı yönlü hareketlerin devamında 1.0615 ve 1.0655 direnç seviyeleri takip edilebilir.

ALTIN ANALİZİ
Geri çekilen dolar endeksi ile 1190 önemli direncini test eden ons altında dün dolar endeksindeki yukarı yönlü ivmelenmeyle birlikte kazançların bir kısmı geri verildi. Yeni günde FED üyelerinin açıklamaları ve ABD verileri yakından izlenecektir. Teknik görünümde ise yükseliş eğiliminin devam ettiği altın fiyatlarında 1188-1180 destek bölgesi üzerinde kalındığı sürece alımlar devam edebilir. Yukarı yönlü hareketlerin devamında 1201 ve 1210 direnç seviyeleri takip edilebilir.

PETROL ANALİZİ
Önceki gün açıklanan API stoklarındaki artışın ardından dün Enerji Bilgi Yönetimi (EIA)’de 1,1 milyon varil artış beklentisinin üzerinde 4 milyon varillik stok artışı olduğunu açıkladı. Stoklardaki artışa rağmen 13 Ocak günü yapılacak OPEC-OPEC dışı toplantısı öncesi yukarı yönlü hareketlerin sürdüğü gözlendi.
1-Ham Petrol
Teknik görünümde ise yatay hareketine devam eden ham petrol fiyatlarında 51.9-51.2 destek seviyeleri üzerinde kalındığı sürece alımlar sürebilir. Yukarı yönlü hareketlerin devamında 52.7 ve 53.2 direnç seviyeleri takip edilebilir.

2-Brent Petrol
Teknik görünümde ise yatay hareketine devam eden Brent petrol fiyatlarında 54.8-53.6 destek bölgesi üzerinde kalındığı sürece yükselişler devam edebilir. Yukarı yönlü hareketlerin devamında 55.5 ve 56.8 direnç seviyeleri takip edilebilir.

12 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap