Trump belirsizliği riskten kaçışı tetikliyor

Trump belirsizliği riskten kaçışı tetikliyor… Hafta başında Trump’ın IŞID’la ilgili gizli belgeleri Rusya ile paylaştığı haberleriyle başlayan satış dalgası dün Trump’ın FBI direktöründen Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn’a ilişkin soruşturmayı durdurmasını istemesinin ardından sertleşti. Trump’ın başkanlığı devraldığı Ocak ayından bu yana seçim vaatlerini gerçekleştirmedeki başarısızlığına ek olarak ortaya çıkan siyasi karmaşa piyasaları rahatsız ediyor. Dolar endeksi düşüşünü 5. gününe taşıyarak 97,33 ile ABD seçimlerinden bu yana gördüğü en düşüş seviyeye gerilerken, Wall Street tarafında %2’yi aşan kayıplar yaşandı. ABD kaynaklı endişeler küresel piyasalarda riskli varlıklardan kaçışı da tetikliyor. Güvenli liman algısıyla bu sabah 1.263 dolar seviyesini gören altının onsunda an itibariyle işlemler 1.257 $’dan geçiyor.
Sabah itibariyle gelişen ülke kurlarındaki satışlar sürüyor. Riskten kaçısın hızlanmasıyla dün gelişen ülke kurlarında kayıplar ön plandaydı. Gün içinde 3,5699 seviyesine kadar yükselen USD/TL günü 3,5677’den tamamlarken, endeks %0,45 kayıpla 95.725 puandan kapandı. Asya seansında 3,6041’i gören USD/TL’de an itibariyle işlemler 3,5889’dan geçiyor. Meksika pezosunun dolar karşısında kaybı %1,24’e ulaşırken, G.Afrika randı %0,83 değer kaybediyor.
Asya piyasaları yeni günde küresel piyasalardaki satışları devralıyor. Yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %1,7 beklentisinin üzerinde %2,2 büyüme gerçekleştiren Japon ekonomisine rağmen, yene artan talep Nikkei endeksinde %1,38 kayba yol açarken, Shanghai endeksi %0,50 ekside.
Bugün içeride saat 10:00’da Mayıs ayı tüketici güven endeksini alacağız. Tüketici güven endeksi Nisan ayında %5,1 oranında artışla 71,3’e yükselmişti. Alt endekslere baktığımızda Mart ayında %5,6 azalış gösteren tasarruf etme ihtimali Nisan ayında %26,3 ile güçlü bir artış gösterirken, genel ekonomik durum beklentisi ise %3,3 artış göstererek yükselişini sürdürmüştü. Tüketici güveninin Mayıs ayında da artış trendini sürdürmesi büyüme ggörünümü açısından pozitif bir unsur olacak.
Günün kalanında saat 11:30’da İngiltere Nisan ayı perakende satışlar verisi ve ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları ajandada öne çıkıyor. Saat 20:00’da ECB Başkanı Draghi’nin 20:15’de ise FOMC’de oy hakkı bulunmayan üye Mesters’in açıklamaları takip edilecek.
Öte yandan ABD Hazine Bakanı bugün Senota’da bir sunum gerçekleştirecek. Mnuchin’in sunumunda vergi reformu konusunda karar verilmesi halinde ABD ekonomisinin %3 ve üzeri büyüme gerçekleştirebileceğine yer veriliyor.

-Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler

18 May 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap