TL’yi Bu Hafta Neler Bekliyor?

Sn8z0nMTcPUCW8l3nV4TggA7CHp95cWh8AVv7dvc34TFF28JI1AuXGjvaA6lHXTkGkWFvdzMOBB3QZIw1LLSUseKj9oNfFGrdz8d63DZOnZ9pvaiEvITDtGe+8f4HF5lhLeMjZf8AAAAASUVORK5CYII= TL’yi Bu Hafta Neler Bekliyor?

Geride bıraktığımız haftada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) açıklanan Enflasyon Raporu’nun ardından, yılın ilk enflasyon rakamları takip edildi. Ocak ayı enflasyonu aylık %2,5 artış gösterirken, yıllık bazda %9,2 olarak açıklandı. Bunun yanı sıra TCMB’nin ek likidite hamleleri sonrası ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini 2012 yılından bu yana en yüksek seviye olan %10,34’e yükseldi. Hafta sonu, 2016 yılında kurulan varlık fonu ile ilgili gelişmeler takip edildi. Kamu sektörünün Ziraat Bankası, Borsa İstanbul ve Türk Telekom gibi büyük isimleri bakanlar kurulu kararı ile Varlık Fonu’na devredildi. TL varlıkları yaklaşık olarak %5’lik değer kazanımı ile olumlu bir haftayı geride bıraktı. Dolar/TL yeni haftaya ise bir miktar satıcı başladı.
Uluslararası piyasalar 2017 yılının ilk FED toplantısını geri de bırakırken, Dolar tarafında daha çok ABD Başkanı Trump’ın söylemlerinin ve olumsuz ortalama saatlik kazançlar verisinin fiyatlandığını gözlemledik. Aynı zamanda ABD Ulusal Ticaret Konseyi Başkanı Navarro’nun Almanya’nın fazla düşük değerli Euro sayesinde uluslararası ticarette avantaj sağladığını ima etmesi Euro’yu güçlendirirken, Dolar’ı zayıflattı. EURUSD paritesi yeni haftaya ise kritik 1.0770 yakınlarında yatay seyir ile başladı. Dolar’ın küresel çapta zayıflaması ile talep gören ons altın artan risk ortamından güç alarak, kazançlarını yeni haftaya taşıyarak %0,20’nin üzerinde yükseliş kaydetti. İngiliz hükümeti ise Brexit sürecinin yol haritası yayınlandı ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) para politikalarında değişime gitmediği izlendi.
Artan stoklara rağmen, yılın 2. Çeyreğinde Rusya’nın üretim kısıntısını arttıracağı yönündeki beklentiler petrol fiyatlarını alevlendirdi. Ham petrol yeni haftaya yaklaşık %0,35; brent petrol ise %0,30 değer kazancı ile başladı. Küresel endeksler ise geçen hafta başlattığı yatay seyrini yeni haftaya taşıdı.

USDTRY Analizi
Geçen hafta açıklanan enflasyon oranı Ocak ayında beklentilerin üzerinde % 2,46 artış gösterirken bir önceki yılın aynı ayına göre % 9,22 oldu. Aynı zamanda Merkez Bankası repo ihalesi açmayarak TL’yi destekleyecek adımlarını sürdürdü. FED ise beklentiler dahilinde politika faiz oranında değişiklik yapmadı. ABD’den açıklanan tarım dışı istihdam rakamları olumlu gelse de, ortalama saatlik kazançlar verisinin azalış göstermesi Dolar’a değer kayıpları yaşattı. Bugün yurtiçi tarafta ve ABD’de herhangi bir veri bulunmamaktadır. Teknik olarak incelemek gerekirse kısa vadede oluşan satışlar kanal içerisinde devam ediyor. İlk önemli desteğimiz 3.6850 desteği kırılırsa, 3.6680 desteği ön plana çıkabilir. Yükseliş devamında ise takibimizde 3.7130-3.7400 dirençleri olabilir.

EURTRY Analizi
Geçen hafta açıklanan olumsuz ortalama saatlik kazançlar sonrasında TL, Dolar karşısında Euro’dan daha fazla değer kazandı. Kurdaki geri çekilmeler hız kazandı. Bugün yurtiçinde herhangi bir veri bulunmuyor. Euro Bölgesi’nde ise Almanya fabrika siparişleri ve ECB Başkanı Draghi’nin konuşması ön planda olabilir. Teknik olarak bakarsak son 1 haftada TL, Euro karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Satışların hafta geneline de yayılması durumunda sırasıyla takibimizdeki destek seviyeleri 3.9700-3.9530 olabilir. Hafta genelinde Avrupa tarafından açıklanacak ekonomik verilerin beklentileri karşılaması durumunda, kurda öne çıkabilecek direnç seviyeleri 4.0270-4.0450 olabilir.

EURUSD Analizi
Yılbaşından bugüne Alman 10 yıllık tahvil faizleri ile ABD 10 yıllık tahvil faizleri arasındaki farkın Euro lehine çalıştığını aktarabiliriz. Euro varlıklarının genel olarak güçlenme eğiliminde olması Dolar endeksinin 100 seviyesi aşağısında olmasına neden oluyor. Kısa ve orta vadede 1.0680 seviyelerinden hızla toparlanan paritede yükseliş eğiliminin kanal dışına çıkması için mutlaka 1.0850 üzerinde kapanış yapması gerekiyor. Geride bıraktığımız haftada ise FED ve istihdam verileri sonrası EURUSD paritesinin yükselişini korumaya devam ettiğini görüyoruz. ABD başkanı D.Trump’ın ticaret danışmanı Navarro’nun Almanya’yı düşük değerli Euro ile suçlaması, Euro’yu Dolar karşısında daha da güçlendirdi. Bugün Euro bölgesinde Almanya fabrika siparişleri ve ECB Başkanı Draghi’nin konuşması izlenecek. ABD tarafında ise herhangi bir veri bulunmamaktadır. Teknik olarak bakarsak yükseliş eğilimini koruyan EURUSD paritesinde alımlar kritik 1.0800 direncini aşmakta zorlanıyor. Bu seviye aşılırsa, 1.08201.0850 seviyeleri ön plana çıkabilir. Geri çekilme durumunda ise 1.0730-1.0710 destek bölgesi olarak izlenebilir.

XAUUSD ANALİZİ
FED’in güvercin tondaki mesajları ve geçen haftanın son gününde açıklanan olumsuz ortalama saatlik kazançlar verisi ile Dolar küresel çapta değer kaybetti. Dolar’daki kayıplar ons altına talebi arttırdı. Haftanın ilk işlem gününde ise sakin bir veri akışı olduğunu söyleyebiliriz. Teknik olarak incelersek yükseliş eğilimini koruyan ons altın kritik 1224 seviyesini test ediyor. Bu seviye üzerinde alımlar olur ise 1229-1233 dirençleri izlenebilir. Aksi takdirde geri çekilmelerde 1216-1208 destek seviyeleri takip edilebilir.

PETROL ANALİZİ
Geçen hafta stok verileri artış gösterdi fakat OPEC ile ABD’nin toplantı yapacağı ve Rusya’nın 2. Çeyrekte daha fazla üretim kısıntısına gideceği haberleri petrol fiyatlarını yukarı yönde destekledi. Bu hafta gözler yine Amerikan Petrol Enstitüsü (API) ve Enerji Bilgi Yönetimi (EIA)’nin haftalık stok rakamlarında olacak.
Ham Petrol Analizi
Yükseliş trendinin devam ettiği ham petrol yeni haftaya yaklaşık %0,35 değer kazancı ile başladı. Teknik olarak bakarsak yükseliş eğilimini sürdüren petrolde, alımlar kritik 54.10 direncini aşarsa, 54.30-54.60 seviyeleri gündeme gelebilir. Satışların görülmesi durumunda ise 53.50-53.30 destek bölgesi olarak izlenebilir.
Brent Petrol Analizi
Brent petrol yeni haftaya %0,30 yakınlarında değer kazancı ile başladı. Teknik olarak incelersek yükseliş eğilimine devam eden petrolde alımlar kritik 57.15 direncini aşarsa, 57.40-57.70 seviyeleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 56.50-56.25 destekleri takip edilebilir.

-destek yatırım

06 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap