TL Varlıkları Yükselişini Koruyor

2229-borsa-haftaya-yukselisle-basladi-728x420 TL Varlıkları Yükselişini Koruyor

Dün itibari ile TCMB başkanı Murat Çetinkaya’nın “2017 Yılında Para ve Kur Politikası” konulu sunumu gerçekleşti. TCMB Başkanının Enflasyon hedefine bağlı olarak sıkı para politikası devam edebilir açıklaması ise önümüzdeki dönemde TCMB’nin Türk Lirası varlıklarının değer kayıpları için önlemlerine devam edebileceği beklentilerini ön plana çıkardı.  Maliye Bakanı Naci Ağbal ise Cuma günü gerçekleşen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı kararlarına yaptığı vurgu sonrası Türk Lirası varlıklarında değer kazanımları gördük. Özelleştirme İdaresi Başkanlığının ihaleleri TL ile yapacağını duyurması da, bu ılımlı havayı destekledi. Gün içinde Türkiye Hazine nakit dengesi takip edilecek. İtalya referandumu sonrası Başbakan Renzi’nin istifa edeceği beklentisi Euro varlıklarına değer kaybettirse de Euro bölgesinde açıklanan büyüme ve Almanya fabrika siparişleri gibi verilerin olumlu seyri, bu düşüşleri engelledi ve yön tekrar yukarı döndü. İngiltere tarafında ise Başbakan sözcüsü Brexit sürecini 2 senenin içinde bitirmek istediklerini açıkladı. Bununla beraber yetkililerden gelen açıklamalarda Brexit sürecinin sorunsuz sonuçlanabileceği beklentileri Sterlin varlıklarındaki değer kazanımlarını destekliyor. Gün içinde İngiltere tarafından gelecek İmalat üretimi verisi volatiliteyi artırabilir. ABD tarafında ise dün Ticaret dengesi verisi olumlu geldi. Bugün ise gün içinde gelecek iş imkânları ve personel değişim oranı verisi hareketliliğe neden olabilir. Petrol tarafında dün gece açıklanan API haftalık petrol stoklarının 2.2 milyon varil azaldığını belirtelim. Cumartesi günü gerçekleşecek OPEC-OPEC dışı ülkelerinin yapacağı toplantı öncesi gün içinde gelecek ham petrol stokları verisi takip edilecek. 

USDTRY ANALİZİ
Dün (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın bugün itibari ile “2017 Yılında Para ve Kur Politikası” konulu toplantıda yaptığı sunum sonrası Türk lirası varlıkları yükseliş hareketlerinin başladığını söyleyebiliriz. TL varlıklarını destekleyici hamleler ve açıklamaların da kurdaki düşüşleri desteklediğini belirtelim. ABD tarafında ise dün gelen olumsuz ticaret dengesi verisine karşın fabrika siparişlerinin ise beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini hatırlatalım. Bugün ise Türkiye tarafından hazine nakit dengesi verisini takip edeceğiz. ABD’den gelecek iş imkanları ve personel değişim oranı verisi ise volatiliteyi artırabilir. Teknik görünüme baktığımızda, Dolar/TL kuru yükseliş kanalını aşağı yönlü kırdı. Satışların devamında 3.4300 desteği kırılırsa, 3.4040-3.3700 destekleri izlenebilir. Tepki alımları görülürse 3.4720-3.4950 dirençleri ön planda olabilir.

-destek menkul

07 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap