Tesco’dan yeni satış

Tesco ana süpermarket işini canlandırmak…

Tesco ana süpermarket işini canlandırmak için diğer varlıklarını elden çıkarmaya devam ediyor. 

Türkiye’de Kipa’yı da elinden çıkartan şirket bahçe malzemeleri mağazaları Dobbies Garden Centres’ı 309 milyon dolara aralarında Midlothian Capital Partners ve Hattington Capital’in de bulunduğu bir grup yatırımcıya sattı.

Dobbies’in İskoçya, İngiltere ve Kuzey İrlanda’da 35 mağazası bulunuyor. 

CEO Dave Lewis yaptığı açıklamada Dobbies’i satma kararının zor bir karar olduğunu ancak bu anlaşmanın Dobbies’e daha parlak bir gelecek vereceğini belirtti. 

Tesco’nun bu adımı Lewis’in Tesco için yatırım yapılabilir notunu yeniden alabilmesi için attığı bir başka adım olarak değerlendiriliyor.

Türkiye perakende pazarında yüksek rekabet nedeniyle zorlandığını belirten Tesco, Kipa’nın yüzde 95,5’inin Migros’a satışı için 302,3 milyon lira karşılığında anlaşmaya varıldığını duyurdu. 

İngiliz perakende devi tarafından yapılan açıklamada CEO Dave Lewis, Kipa’nın satışının şirketin “yüksek rekabetin olduğu bir piyasada küçük bölgesel bir oyuncu olarak Türkiye’de yaşadığı stratejik zorlukları yansıttığını” belirtmişti.

 

-businessht

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap