TCMB “Normalleşmeye” Başladı

Yol Haritası’nda ilk adım atıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 29 Ağustos Cumartesi günü internet adresinden yaptığı açıklamayla 18 Ağustos 2015 tarihinde açıkladığı “küresel para politikalarının normalleşme sürecinde yol haritası” kapsamında bir adım attı. TCMB Fed’in ilk faiz artışına geçeceği dönemin yaklaştığını düşünüyor olabilir.

 

Sadeleşme Adımları

https://www.parahaberi.com/tr-TR/haberler/341663/tcmb-faiz-karari-bilgi-notu

 

Telafi Faizi Artırımı

TCMB bankacılık sektörünün aracılık maliyetlerinin azaltılması ve çekirdek yükümlülüklerin desteklenmesi amacıyla, TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranlarında, 1 Eylül 2015, 1 Ekim 2015 ve 1 Aralık 2015’te 50 şer baz puan olmak üzere 150 baz puan artırıma gitti.

 

Yabancı Para Zorunlu Karşılık Oranlarında Artırım

TCMB üç yıldan uzun vadeyi teşvik etmek maksadıyla 3 yıla kadar olan vadede Yabancı Para zorunlu karşılık oranlarını 500 ila 700 baz puan aralığında artırmıştır. Atılan adım daha önce borçlanmanın vadesinin uzatılması konusunda atılan adımlarla uyumludur.

156190-1 TCMB "Normalleşmeye" Başladı

Özetle, 18 Ağustos 2015 tarihinde duyurulan “Küresel Para Politikalarının Normalleşme Sürecinde Yol Haritası” kapsamında likidite politikası üzerine atılan düzenleyici adımlarla birlikte Fed’in normalleşme sürecinde yaşanması muhtemel oynaklığın etkisi hafifletilebilir. Söz konusu adımın gelecek haftada TL varlıklara olumlu yansıması beklenebilir.

 

Deniz Kahraman

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap