TCMB Kararı Özeti

TCMB, ZK ve ROM oranlarında değişikliğe gitti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 3 Ocak Cumartesi günü aldığı kararla döviz zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. Küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek maksadıyla karar alındı.

 

1) Zorunlu Karşılıklarda Değişiklik

44391-1 TCMB Kararı Özeti

Bankalar topladıklar mevduatın ve diğer kaynakların merkez bankası tarafından belirlenen oranda belirli bir miktarını Merkez Bankası’na yatırmak zorundadır. Düzenlemeyle 100 USD mevduata karşılık 1 yıla kadar vadeli mevduatlarda 13 USD olan yatırılması gereken tutar 18 USD’ye yükseltilmiştir. (Böylelikle bankaların elindeki döviz Merkez rezervine eklenecektir.)

 

2) ROM’da Değişiklik

44392-2 TCMB Kararı Özeti

TCMB, bankaların TL olarak yatırmak zorunda oldukları zorunlu karşılıkların bir bölümünü (an itibariyle %60’a kadar olan kısmını) döviz veya altın cinsinden yatırmaya imkan sağlıyor. Bu uygulamaya Rezerv Opsiyon Mekanizması adı veriliyor.

  

Karar Özeti:

1) Yabancı para zorunlu karşılık oranlarındaki artışla Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine yaklaşık 3.2 milyar ABD doları tutarında katkı sağlanacaktır.

2) 19 Aralık 2014 itibariyle ROM’dan yararlanma oranı %86,1 (51,6/60) düzeyindedir.

3) Rezerv opsiyon mekanizmasındaki değişiklikle 2.4 milyar ABD doları serbest kalabilecektir.

 

Zorunlu karşılık hamlesi Dolar likiditesini çekmek MB rezervlerini güçlendirmek amacıyladır. ROM hamlesi ise söz konusu aksiyonu dengeleyici yönde alınmış bir karar olabilir. Ortalama döviz tesis imkanı dilimi %51,6 seviyesindedir. 0-50% diliminde Rezerv Opsiyon Katsayısı’nın düşürülmesi, TL zorunlu karşılığı için tutulması gereken döviz miktarının “daha az” olmasını sağlıyor.

 

Bu durum da  “kısa dönemli” yabancı para cinsi kredi talebini bir ölçüde azaltabilir. Bankalar TL’nin maliyetinin “daha” yüksek olması dolayısıyla kısa dönemli döviz cinsi kredi sağlayarak ZK yükümlülüklerini karşılama yoluna gitmekteydi.

 

Kararın rezervlere net etkisi 0,8 milyar ABD doları artış yönündedir. Kararın piyasalara etkisi ise TL’nin beklenen oynaklık düzeyinin gerilemesi yoluyla TL pozitif olabilir. TCMB tarafından yılın ilk ayı itibariyle kararın alınmış olması ise “öngörülebilirliği” artırabilir.

 

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap