TCMB Fiyat Gelişmeleri Raporu Bilgi Notu

Gıda ve yemek hizmetleri yıllık enflasyonu yüksek seyrini bu dönemde de sürdürmüştür.

Nisan ayında tüketici fiyatları %1,63 oranında artmış, yıllık tüketici enflasyonu %7,91’e yükselmiştir. Gıda ve yemek hizmetleri yıllık enflasyonu yüksek seyrini bu dönemde de sürdürmüştür. Enerji fiyatlarında artış eğilimi sınırlı olmakla birlikte devam etmiştir. Temel mal grubu enflasyonundaki yavaşlama ile çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık artış oranları gerilerken hizmet enflasyonundaki yükseliş bu azalışı sınırlamıştır.

102349-1 TCMB Fiyat Gelişmeleri Raporu Bilgi Notu

 

Nisan ayında tüketici fiyatları %1,63 oranında artmış ve yıllık enflasyon %7,91’e yükselmiştir. Bu dönemde ÖKTG-H endeksinin yıllık artış oranı önceki aya kıyasla düşüşle %7,60’a geriledi. ÖKTG-I endeksinin yıllık artış oranı ise %7,00 olmuştur.

 

Özet;

1) Enfasyonda çekirdek göstergelerin ana eğilimi (3 aylık ortalama) bir miktar yükselmiştir.

2) Nisan ayında hizmet fiyatları yüzde 0,74 oranında artmış ve grup yıllık enflasyonu 0,2 puan artarak yüzde 8,74’e yükselmiştir. Bu gelişmede lokanta otel ile diğer hizmetler gruplarında kaydedilen fiyat artışları belirleyici olmuştur

3) Temel mal grubu yıllık enflasyonu 0,48 puan azalarak yüzde 5,06’ya gerilemiştir. Bu dönemde alt gruplardan dayanıklı tüketim mallarında yıllık enflasyon 0,35 puan azalışla yüzde 2,76 olmuştur.

4) Enerji fiyatları Nisan ayında son iki aya kıyasla daha ılımlı bir seyir izleyerek yüzde 0,43 oranında artmıştır. Bu gelişmede, akaryakıt ve şebeke suyu fiyatları belirleyici olurken diğer enerji kalemlerinde fiyatlar nispeten yatay seyretmiştir. Sonuç olarak, yıllık enerji enflasyonu temelde baz etkisi ile yüzde 1,62 oranına yükselmiştir.

5) Gıda fiyatlarındaki yukarı yönlü seyir sürmüştür. Bu dönemde gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon 0,24 puan artarak yüzde 14,36 seviyesine ulaşmıştır. Yukarı yönlü seyirde yıllık enflasyonu yüzde 18,88’e ulaşan işlenmemiş gıda grubu fiyatları temel belirleyici olmuş, işlenmiş gıda yıllık enflasyonundaki yavaşlama eğilimi ise devam etmiştir.

7) İşlenmemiş gıda grubundaki yükseliş aşırı yağış, sel ve don olayları özellikle sera ve açıkta yetişen bazı sebze ürünlerinin arzını olumsuz yönde etkilemesinden kaynaklanmıştır.

102350-2 TCMB Fiyat Gelişmeleri Raporu Bilgi Notu

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap