TCMB Faiz Kararına Doğru

22 Nisan Perşembe

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantısı sonuçları 22 Nisan Çarşamba günü açıklanıyor. TCMB en son toplantıda politika faizini sabit tutmuştu.

 

1) Politika Faizi: 7,50% (Önceki: 7,50%)

2) Borçlanma Faizi: 7,25% (Önceki: 7,25%)

3) Marjinal Fonlama Faizi: 10,75% (Önceki: 10,75%)

4) Piyasa Yapıcısı Bankalara Sağlanan Fonlama Faizi: 10,25% (Önceki: 10,25%)

 

Özet;

1) TCMB getiri eğrisini yataya yakın tutarak likidite koşullarını sıkı tutmaya devam etmektedir.

2) 2014 Ağustos’tan bu yana devam eden negatif baz etkisi enflasyon üzerinde önceki dönemlerde yukarı yönlü baskı yaratmıştır.

3) Enflasyonda Ocak – Nisan 2015 döneminde petrol ve baz etkisi dolayısıyla düşüş öngörülmekteydi. Ancak gıda fiyatlarının yüksek seyri dolayısıyla düşüş sınırlı oldu.

4) Mart ayı enflasyonu  Şubat ayına (7,55%) göre yükselerek (7,61%) gerçekleşti.

5) Daha önceki faiz indirimlerine mesnet teşkil eden H ve I endeksleri Şubat ayı itibariyle geri çekilmeye devam ediyor.

6) Nisan ayı Beklenti Anketi’nde üç ay sonrası için faiz indirimi beklentisi bulunmamaktadır.Altı ay sonrası için ise beklentiler faiz artırımı yönündedir.

7) Küresel likidite koşulları yakın dönemde destekleyici olmaya devam ediyor. Ancak Fed cephesi ekonomik aktivitede “güçlü” gelişmeye bağlı olarak “ilk faiz artırımına” daha da yaklaşmış olabilir.

8) Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ve kur gelişmelerinin de etkisiyle TCMB faizleri sabit tutmaya devam edebilir.

9) 22 Nisan tarihli toplantıda, enflasyonun öngörüldüğü kadar hızlı düşmeyeceği çekincesiyle birlikte, faiz indirimlerine ancak “ölçülü” olarak devam edebilir.

10) Faiz koridorunun ilerleyen dönemde dengeleyici yönde kullanılması durumuna yönelik olarak “üst bant” artırımına gidilebilir.

 

Enflasyonda Belirgin İyileşme Tanımı

27 Ocak tarihinde 2015 yılına ilişkin “ilk” enflasyon raporu yayınlandı. 2015 yıl sonu için enflasyon tahmini orta nokta %5,5 olmak üzere (%4,1-6,9) tahmin edildi. Belirgin iyileşme tanımı, enflasyonda çekirdek göstergelerin (H ve I) %5 altında bir kaç ay gerçekleşmesine karşılık geliyor.

 

Enflasyon Beklentileri

Nisan ayı itibariyle açıklanan TCMB beklenti anketi, piyasa katılımcılarının enflasyon beklentilerinin yeniden yükseldiğini gösteriyor. TCMB enflasyon beklentileri açısından “12 ay sonrası” beklentileri referans alıyor. Söz konusu beklentinin de yükselmesi faiz indirimi yönünde beklentileri azaltabilir.

93958-11 TCMB Faiz Kararına Doğru

Özetle; enflasyonda beklenen düşüşün öngörüldüğü kadar “hızlı” olmayacağı çekincesiyle birlikte, faiz indirimi ancak “ölçülü” olarak devam ettirilebilir.

 

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap