TCMB Faiz Kararına Doğru

Faizlerde değişiklik beklenmiyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantısı sonuçları 23 Haziran Salı günü açıklanıyor. TCMB en son toplantıda politika faizini sabit tutmuştu.

 

1) Politika Faizi: 7,50% (Önceki: 7,50%)

2) Borçlanma Faizi: 7,25% (Önceki: 7,25%)

3) Marjinal Fonlama Faizi: 10,75% (Önceki: 10,75%)

4) Piyasa Yapıcısı Bankalara Sağlanan Fonlama Faizi: 10,25% (Önceki: 10,25%)

 

Özet;

1) TCMB getiri eğrisini yataya yakın tutarak likidite koşullarını sıkı tutmaya devam etmektedir.

2) Temmuz’dan sonra baz etkisiyle enflasyonda yükseliş hız kazanabilir.

3) Enflasyonda Ocak – Nisan 2015 döneminde petrol ve baz etkisi dolayısıyla düşüş öngörülmekteydi. Ancak gıda fiyatlarının yüksek seyri dolayısıyla düşüş sınırlı oldu.

4) Mayıs ayı enflasyonu  Nisan ayına (7,91%) göre yükselerek (8,09%) gerçekleşti.

5) Enflasyonda çekirdek göstergelerdeki iyileşme hız kesiyor. Söz konusu gerçekleşmede kur kaynaklı geçişkenlik etkili olarak değerlendirilebilir.

6) Haziran ayı Beklenti Anketi’nde üç ay sonrası için faiz artırımı beklentisi bulunmaktadır.

7) Küresel likidite koşulları yakın dönemde destekleyici olmaya devam ediyor. Fed’in faizleri “daha küçük adımlarla” artırabileceği düşüncesi küresel risk iştahını güçlü tutuyor. Ancak ilk faiz artışına Eylül itibarıyla başlanma olasılığı yüksek.

8) Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ve kur gelişmelerinin de etkisiyle TCMB faizleri sabit tutmaya devam edebilir.

10) Faiz koridorunun ilerleyen dönemde dengeleyici yönde kullanılması amacıyla “faiz koridorunun üst bandında” artırımına gidilebilir.

 

Enflasyonda Belirgin İyileşme Tanımı

30 Nisan tarihinde 2015 yılına ilişkin “ikinci” enflasyon raporu yayınlandı. 2015 yıl sonu için enflasyon tahmini orta nokta %6,8 olmak üzere (%5,6-8,0) tahmin edildi. Belirgin iyileşme tanımı, enflasyonda çekirdek göstergelerin (H ve I) %5 altında bir kaç ay gerçekleşmesine karşılık geliyor.

 

Enflasyon Beklentileri

Haziran ayı itibariyle açıklanan TCMB beklenti anketi, piyasa katılımcılarının enflasyon beklentilerinin yeniden yükseldiğini gösteriyor. TCMB enflasyon beklentileri açısından “12 ay sonrası” beklentileri referans alıyor. Söz konusu beklentinin de yükselmesi faiz artırımı yönünde beklentileri güçlendirebilir.

132742-11 TCMB Faiz Kararına Doğru

Özetle; enflasyonda beklenen düşüşün yılın ortasına doğru sonlanmasıyla birlikte, faiz artırımı serisine geçilebilir.

 

Deniz KAHRAMAN

 

132851-2 TCMB Faiz Kararına Doğru

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap