TCMB Eylül Ayı Beklenti Anketi

Enflasyon, kur ve faiz beklentileri yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Eylül ayı Beklenti Anketi sonuçları 14:30 itibariyle açıklanmıştır. Beklenti anketi 73 katılımcıyla gerçekleştirilmiş olup, tüm katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak TCMB tarafından değerlendirilmiştir.

 

1) TÜFE Beklentileri

2015 yılı Eylül ayı için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde %0,53 iken, bu anket döneminde %0,59 olmuştur. Cari yılsonu enflasyon beklentisi ise, %7,65’ten %7,98’e yükselmiştir. Enflasyon beklentilerinin anket döneminde güçlü kalması kur kaynaklı geçişkenliğin yansıması olabilir.

 

2) Cari Açık ve Büyüme Beklentileri

Cari İşlemler Dengesi yıl sonu beklentisi, anket döneminde 39,0 milyar dolar seviyesinden 39,4 milyar dolar seviyesine yükselmiştir. Cari yılsonu büyüme beklentisi ise bir önceki anket dönemiyle (%2,9) aynı gerçekleşmiştir.

 

3) Dolar Kuru Beklentileri

Dolar Kuru beklentisi, 12 ay sonrası için 2,8964’ten 3,1547’ye yükselmiştir. Kur beklentilerinin yüksek kalmasında yakın dönemde küresel piyasalarda oynaklığın artması etkili olabilir. Fed’in 2015 yılının son çeyreğine doğru faiz artırması durumu gelişen ülke kurları üzerinde “ek aşağı yönlü baskı” yaratabilir.

 

4) Faiz Beklentileri

Bir Hafta Vadeli Repo İhale Faiz Oranı beklentileri, cari ay sonu için %7,50 gerçekleşmiştir. 22 Eylül Salı günü gerçekleştirilecek TCMB PPK toplantısında katılımcıların faizlerde değişiklik beklemediği görülüyor. 3 ay sonrası için beklentiler 8,41% 6 ay sonrası için 8,88% seviyesinde. Beklentiler piyasa katılımcılarının ilgili ayda değişim beklemediği, 3 ve 6 aylık dönemde faiz artırımı beklediğini gösteriyor. Bir önceki ay faiz artırımı yönündeki beklentiler, anket dönemine göre daha düşüktü.

 

Tüketici Enflasyonu (TÜFE) Beklentisi

162169-1 TCMB Eylül Ayı Beklenti Anketi

162170-2 TCMB Eylül Ayı Beklenti Anketi

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap