TCMB’den Sözlü Yönlendirme Hamlesi

Döviz depo faizlerinde indirim, ZK telafi faizinde artırım sinyali..

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 14 Nisan Salı günü internet adresinden 22 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilecek PPK toplantısı gündemine dair ipuçları sundu. Fiyat istikrarını sağlamak hedefiyle kurda yaşanan oynaklığın etkilerini zayıflatmak amacıyla bazı ifadelerde bulunuldu.

 

Özet;

1) Döviz depo piyasası faiz oranlarında ölçülü bir indirim.

2) Türk lirası zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artışın gündeme alınacağı ifade edildi. Gerekli görülmesi halinde finansal piyasalardaki istikrarı destekleyici yönde ilave tedbirler de ele alınabileceği metinde yer aldı.

 

TCMB döviz depo faizini indirip, TL zorunlu karşılıklara ödenen telafi faizini artırarak finansal kuruluşları TL tutmak konusunda teşvik ediyor. TCMB hatırlanacağı gibi 3 Ocak ve 10 Mart tarihlerinde ROM (Rezerv Opsiyon Mekanizması) katsayılarını düşürerek TL zorunlu karşılığı için tutulması gereken döviz miktarının “daha az” olmasını sağlamıştı. Söz konusu sözlü yönlendirme ROM ve ZK hamlesi ile benzer görülebilir. TL ZK’ya ödenen faizin artırılması bankaları destekleyebilir.

 

10 Mart Likidite Hamlesi

https://www.parahaberi.com/tr-TR/haberler/134326/tcmbden-likidite-hamlesi

 

Duyuru Metni

http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/tcmb+tr/tcmb+tr/main+menu/duyurular/basin/2015/duy2015-28

 

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap