TCMB’den Likidite Hamlesi

ROM değişikliği ve ZK artışıyla 200 milyon dolar serbest kalacak..

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 10 Mart Salı günü aldığı kararla rezerv opsiyonu katsayılarının değiştirilmesi yoluyla 13 Mart 2015 tarihinde sisteme 1.5 milyar ABD doları döviz likiditesi sağlayacaktır. Diğer yandan ise çekirdek yükümlülükler dışındaki kısa vadeli yabancı para yükümlülükler için zorunlu karşılık oranlarında yapılacak ölçülü artışlar yoluyla 27 Mart 2015 tarihinde Merkez Bankası rezervlerine yaklaşık 1.3 milyar ABD doları tutarında döviz ilave edilecektir. Bu yolla bankacılık sistemine döviz ihtiyaçları için likidite sağlanması ve uzun vadeli borçlanmanın teşvik edilmesi amaçlanmıştır.

 

Zorunlu Karşılık Nedir?

71616-2 TCMB'den Likidite Hamlesi

Bankalar topladıklar mevduatın ve diğer kaynakların merkez bankası tarafından belirlenen oranda belirli bir miktarını Merkez Bankası’na yatırmak zorundadır. Zorunlu karşılıkların artırılmasıyla birlikte USD mevduata “dahafazla”  karşılık ayrılması gerekmektedir.

 

ROM Nedir?

71617-1 TCMB'den Likidite Hamlesi

TCMB, bankaların TL olarak yatırmak zorunda oldukları zorunlu karşılıkların bir bölümünü (an itibariyle %60’a kadar olan kısmını) döviz veya altın cinsinden yatırmaya imkan sağlıyor. Bu uygulamaya Rezerv Opsiyon Mekanizması adı veriliyor.

 

Karar Özeti:

1) Yabancı para zorunlu karşılık oranlarındaki artışla Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine yaklaşık 1.3 milyar ABD doları tutarında katkı sağlanacaktır.

2) Rezerv opsiyon mekanizmasındaki değişiklikle 1.5 milyar ABD doları serbest kalabilecektir.

3) 19 Aralık 2014 itibariyle ROM’dan yararlanma oranı %86,1 (51,6/60) düzeyindedir.

 

Zorunlu karşılık hamlesi Dolar likiditesini çekmek MB rezervlerini güçlendirmek amacıyladır. ROM hamlesi ise söz konusu aksiyonu dengeleyici yönde alınmış bir karar olabilir. Rezerv Opsiyon Katsayısı’nın düşürülmesi, TL zorunlu karşılığı için tutulması gereken döviz miktarının “daha az” olmasını sağlıyor. Bu durum da  “kısa dönemli” yabancı para cinsi kredi talebini bir ölçüde azaltabilir. Bankalar TL’nin maliyetinin “daha” yüksek olması dolayısıyla kısa dönemli döviz cinsi kredi sağlayarak ZK yükümlülüklerini karşılama yoluna gitmekteydi.

 

Kararın rezervlere net etkisi 0,2 milyar ABD doları düşüş yönündedir. Karar TCMB’nin 3 Ocak itibariyle açıkladığı “likidite” hamlesiyle temel olarak benzerlik gösteriyor TCMB tarafından yılın ilk ayı itibariyle alınan kararla benzerlik göstermesi, “kredibilite” adına iyi bir gelişme görülebilir.

 

Deniz KAHRAMAN

 

Konu hakkında bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:
0212 410 05 98
01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap