TCMB’den Kritik Hamleler

tcmb2 TCMB'den Kritik Hamleler

24 Ocak’ta gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde Merkez Bankası’nın kurun ateşini düşürmek adına farklı hamleler yaptığı bir süreçten geçiyoruz.
10 Ocak tarihinde Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alma limitlerini 22 milyar TL’ye düşüren Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında yapılan 50 baz puanlık indirim ile piyasaya 1,5 milyar dolar likidite sağlayarak ilk hamlesini yaptı. Atılan bu adımın kur üzerinde etkili olmaktan çok piyasadaki döviz likiditesini artırmak adına yapıldığını söyleyebiliriz.
TCMB tarafından alınan ikinci önlem ise kur üzerinde oldukça etkili olan 1 hafta vadeli repo ihalesi açılmaması şeklinde oldu. Daha önce eski TCMB Başkanı Erdem Başçı zamanında gördüğümüz ve istisnai gün olarak adlandırılan bu müdahale aracının 12 Ocak öncesinde en son Ocak 2014’te kullanıldığını hatırlıyoruz. Bu müdahale ile TCMB bankaları gün içerisinde yüzde 8 olan politika faizi ile fon sağlamak yerine, yüzde 8,50 olan gecelik borç alma faizi ve yüzde 10’luk faiz oranına sahip olan Geç Likidite Penceresine(GLP) yönlendirmiş oldu. Böylece 3,94 ile tarihi yüksek seviyelerine yükselmiş olan dolar kuru karar sonrasında 3,74’lü seviyelere kadar geri çekildi.
Yapılan bu müdahalenin kurun ateşini almasındaki en önemli neden ise Merkez Bankası’nın adı faiz artışı olmasa da anlamı faiz artışı olan bir adım atmasıydı. Bu durumu Merkez Bankasının, gecelik borç verme faizi ile haftalık repo faizinin ağırlıklı ortalaması ile hesaplanan, Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyetinde yaşanan yükselişten görebiliyoruz. 10 Ocak’ta yüzde 8,3 olan AOFM, 18 Ocak itibariyle yüzde 9,1’e kadar yükselmiş durumda.
 
Merkez Bankası 17 Ocak’ta yapmış olduğu açıklama ile birlikte son olarak TL depoları karşılığı döviz depoları piyasasının açılmasına karar verdi. Bu karar ile birlikte TCMB, döviz piyasasında bankaların birbirleriyle yaptıkları FX swap işlemlerine taraf olarak oyuncu olarak piyasaya giriş yapmış oldu. Bu hammle ile birlikte Merkez Bankası döviz ihtiyacının arttığı dönemlerde kurda yaşanan ani yükselişlerin önüne geçmek için piyasanın döviz ihtiyacını karşılamayı düşünüyor.
Piyasa Testi 24 Ocak’ta
Yapılan tüm bu müdahalelerle TCMB, piyasaya Türk Lirası’nın sahipsiz olmadığı mesajını vermiş oldu. Gerekli olması durumunda farklı araçlarla piyasaya müdahale edebileceğini gösteren Merkez Bankası’nın şu an önündeki en büyük sınav ise 24 Ocak’taki Para Politikası Toplantısı olacak. Toplantı sonrasında faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmemesi durumunda TCMB daha önce atılan adımlara rağmen piyasadan geçer not alamayabilir. Özellikle bankaların GLP’den borçlanması ileride bankacılık sektörü ile ilgili sıkıntılar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle Merkez Bankası’nın gerekli olan adımı atarak faiz artırımına gitmesi bu alınan önlemlerin pekişmesine katkı sağlayacaktır.

IşıkFX Araştırma Departmanı

20 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap