TCMB’de bir sonraki adım ne olacak

0201606064539tcmb-efektif-reel-doviz-kuru TCMB'de bir sonraki adım ne olacak 

TCMB bu sefer beklenenin aksine faiz üst bandında indirim yapmadı.

Türkiye 15 temmuz süreci itibariyle ekonomik hareketliliğin yavaşladığı bir döneme girdi. Böyle durumlarda ilk yapılması gerekenin faiz indirimi olduğu ve bu indirimin ekonomik hareketliliği canlandıracağına inanılır.Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına da Faizleri indir telkinleri bu sebepten dolayı yatıyor.TCMB Mart ayından başlayarak bu yana kadar faiz koridoru üst bandını kademeli olarak indiriyordu. Ancak son toplantısında beklenenlerin aksine faiz indirimine gitmedi. Böylece gecelik faiz oranını %8.25 te sabit tuttu. Borç verme faiz oranını da %9.75 te sabit tuttu. TCMB ayrıca döviz kurundaki gelişmenin enflasyon görünümündeki iyileşmeyi sınırladığına dikkat çekti. 

   Sadeleşme sürecindeki bir sonraki adım ise gelecek verilere bağlı olacağı belirtiliyor. Gelen karar doğrultusunda dolar kuru 3.06 bandına doğru çekildi. TCMB sının bir sonraki toplantısı 24 Kasım’da yapılacak.

24 Ekim haftasıyla birlikte Merkez Bankası sırasıyla ;

Ekim ayı Finansal Hizmetler güven endeksi 

Ekim ayı İmalat sanayi kapasite kullanımı

Ekim ayı Uluslararası rezervler ve döviz likitidesi 

Ekim ayı reel efektif döviz kurunu açıklayacak.

23 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap