TCMB Beklentileri Dolar’a Yön Veriyor

 
dolar_pusula TCMB Beklentileri Dolar’a Yön Veriyor

Yurtiçinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) perşembe günü gerçekleştireceği toplantı öncesinde beklentiler ön plana çıkıyor. Açıklanan son anketlerde politika faiz oranında 25 baz puanlık faiz artışı ihtimalinin ağırlık kazandığını görüyoruz. TL varlıkları ise TCMB öncesinde değer kazanımlarını hızlandırdı. TCMB’nin açıkladığı beklenti anketinde ise yılsonu Dolar TL beklentisi 3,3369’a yükseldi. Küresel piyasalarda FED beklentileri fiyatlanmaya devam ediyor. FED’İn faiz yükseltme ihtimali % 95 seviyesinin üzerine çıktı. ECB başkanı Draghi sonrası EURUSD paritesinde gerilemeler hız kazandı. Haftaya ise doların bir miktar küresel anlamda değer kaybettiğini görüyoruz. Emtia fiyatlarında ise oynaklık dikkat çekiyor. OPEC’in üretimi kesme ihtimalinin artması sonrası petrol fiyatlarında yükselişler dün % 2 seviyesini aştı. Bu gece açıklanacak olan API stokları fiyatlar üzerinde etkili olabilir. Altın fiyatları ise doların değer kaybetmesi ve ABD tahvil faiz oranlarında yaşanan gerileme sonrası bir miktar tepki alımları gerçekleştiriyor. Endekslerde ise yatay görüntü sürüyor. DAX vadeli fiyatları % 0,10 primli seyrederken S&P 500 endeksinde yükselişler hız kazanarak % 0,60 oldu.

USDTRY ANALİZİ
Yurtiçi piyasalarda Perşembe günü gerçekleştirilecek olan TCMB’nin toplantısında faiz artışı beklentisi yükseldi. Bunun üzerine Dolar/TL’nin kritik toplantı öncesinde gevşediğini görüyoruz. Teknik görünümde gevşemelerin devamı durumunda 3.3430-3.3260 destek seviyeleri gündeme gelebilir. Tepki alımlarında ise 3.3870-3.3970 direnç noktaları olarak izlenebilir.

EURTRY ANALİZİ
EURTRY paritesi haftaya yükselişle başlasa da TL’nin değer kazanması sonrası yeniden geri çekilme yaşadı. Teknik görünümde ise kurun kritik bir destek noktasına doğru gevşediğini görüyoruz. 3.5550 desteği aşağı yönlü geçilirse geri çekilme devam edebilir ve 3.5375-3.5160 destek noktaları gündeme gelebilir. Olası toparlanmalarda ise 3.5990-3.6090 direnç noktaları olarak dikkat çekiyor.

EURUSD ANALİZİ
Piyasalar FED’in Aralık ayında faiz yükseltme ihtimalinin % 95 oranına yükseldiğini görüyoruz. FED’in faiz artışı fiyatlanmaya devam ederken gözler 2017 yılında FED’in nasıl bir politika izleyeceğine yönelik mesajlarda olacak. Bugün ABD’den açıklanacak olan ikinci el konut satış verisi takip edilebilir. Avrupa Bölgesinden ise tüketici güven verisi ön plana çıkıyor. Teknik görünümde ise paritede yatay seyrin devam ettiğini görüyoruz. 1.0660-1.0690 direnç bölgesi olarak izlenebilir. Bu seviyeler altında kaldığı sürece paritede aşağı gitme isteği sürebilir. Geri çekilmelerde ise 1.0590-1.0570 destek noktaları olarak takip edilebilir.

GBPUSD ANALİZİ
İngiltere’de Brexit süreci etkili olmaya devam ediyor. İngiltere Başbakanı May, AB’den ayrılma müzakerelerinde pozisyonumuzu netleştirmek için zamana ihtiyaçları olduklarını ifade etti. May sonrası Sterlinin değer kazançları hızlandı. Bugün İngiltere’den açıklanacak olan sanayi trend anketi verisi takip edilebilir. Teknik görünümde ise son yükselişle beraber paritede kısa vadeli düşüş kanalının yukarı yönlü geçildiğini görüyoruz. Dolayısıyla 1.23601.2315 destek bölgesi olarak takip edilebilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece paritede yukarı denemesi devam edebilir. 1.2515-1.2560 ise direnç noktaları olarak ön plana çıkıyor.

USDJPY ANALİZİ
Japonya’dan açıklanan verilerin beklentileri karşılamaması sonrası gözler Çarşamba günü açıklanacak olan PMI imalat verilerine ve Perşembe günü yer alan enflasyon rakamlarına çevrildi. Öte yandan Japonya Merkez Bankası üyeleri sözle yönlendirmelerine devam ediyor. Teknik görünümde ise 110.40-110.00 destek bölgesi olarak dikkat çekiyor. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece paritede izlenen yükseliş trendi devam edebilir. Toparlanmalarda ise 111.30-111.80 ise direnç noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN ANALİZİ
Dolar endeksinin bir miktar geri çekilme yaşaması ve ABD 10 yıllık tahvil faiz oranlarında yaşanan gerilemeler altın fiyatlarında tepki alımlarını hızlandırdı. Bugün ABD’den açıklanacak olan ikinci el konut satış verisi takip edilebilir. Teknik görünümde ise ons altın tarafında kısa vadeli bir toparlanma olduğunu görüyoruz. Ancak yükselişlerin devam edebilmesi için yukarıda 1224-1231 direnç bölgesinin geçilmesi gerekebilir. Olası geri çekilmelerde 12121205 destek noktaları olarak dikkat çekiyor.

HAM PETROL ANALİZİ
OPEC’in 30 Kasım günü gerçekleştirecek olan Toplantıda üretim miktarını azaltabileceğine yönelik beklentiler fiyatlar üzerinde etkili oluyor. Rusya’nın da üretimi kısmak için herhangi bir engel olmadığını ifade etmesi sonrası yükselişler hızlandı. Bu gece açıklanacak olan API stokları fiyatlar üzerinde belirleyici olabilir. Teknik görünümde ise petrolün güçlü seyrini koruduğunu görüyoruz. Olası geri çekilmelerde 47.80-47.00 yeni günde destek bölgesi olarak izlenebilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece petrolde yükseliş isteği devam edebilir. Yükselişlerde ise 49.00-49.70 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
Brent petrol fiyatları OPEC ülkelerinin açıklamaları sonrası yükselişlerine devam ediyor. Teknik görünümde ise brent petrolde yükseliş kanalının korunduğunu görüyoruz. Aşağıda 48.45 desteği üzerinde kaldığı sürece bu kanal korunabilir ve yükseliş isteği sürebilir. Olası toparlanmalarda ise 49.70-50.50 direnç bölgesi olarak dikkat çekiyor.

-destek yatırm

22 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap