TCMB Beklenti Anketi Değerlendirmesi

Kur ve enflasyon beklentileri yükseldi..

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Mart ayı Beklenti Anketi sonuçları 14:30 itibariyle açıklanmıştır. Beklenti anketi 71 katılımcıyla gerçekleştirilmiş olup, tüm katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak TCMB tarafından değerlendirilmiştir.

 

1) TÜFE Beklentileri

2015 yılı Mart ayı için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde %0,61 iken, bu anket döneminde %0,69 olmuştur. Cari yılsonu enflasyon beklentisi ise, %6,77’den %6,98’e yükselmiştir. Enflasyon beklentilerinin anket döneminde yeniden yükselmesi ilerleyen dönemde kur kaynaklı enflasyon yaşanacağı yönünde endişelerin kısa dönemdeki yansıması olabilir.

 

2) Cari Açık ve Büyüme Beklentileri

Cari İşlemler Dengesi yıl sonu beklentisi, anket döneminde 43,7 milyar dolar seviyesinden 39,4 milyar dolar seviyesine gerilemiştir. Cari yılsonu büyüme beklentisi ise bir önceki anket dönemine göre (%3,5) aşağı yönde revize olarak %3,3 gerçekleşmiştir.

 

3) Dolar Kuru Beklentileri

Dolar Kuru beklentisi, 12 ay sonrası için 2,5400 TL’den 2,6521 TL’ye yükselmiştir. Kur beklentilerinin yükselmesinde yakın dönemde “güvenilir varlık” talebinin artmış olması değerlendirilebilir. Fed’in 2015 yılının ortalarına doğru faiz artırması durumu gelişen ülke kurları üzerinde “ek aşağı yönlü baskı” yaratabilir.

 

4) Faiz Beklentileri

Bir Hafta Vadeli Repo İhale Faiz Oranı beklentileri, cari ay sonu için %7,41 gerçekleşmiştir. 17 Mart Salı günü gerçekleştirilecek TCMB PPK toplantısında katılımcıların bazılarının faiz indirimi beklediği görülüyor. 3 ay sonrası için beklentiler %7.29 gerçekleşmiştir. Durum üç ay sonrasında 21 baz puan faiz indirimi beklendiğini gösteriyor. 6 ay sonrası için beklentiler %7,29’dan %7,37’ye gerilemiştir. Beklentiler piyasa katılımcılarının ilgili ayda ve üç aylık dönem içinde faiz koridorunun alt bandında indirim beklediğini gösteriyor. Bir önceki ay faiz indirimi yönündeki beklentiler, anket dönemine göre daha yüksekti. 

72842-1 TCMB Beklenti Anketi Değerlendirmesi

72843-2 TCMB Beklenti Anketi DeğerlendirmesiDeniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap