TCMB Beklenti Anketi Değerlendirmesi

Enflasyon beklentileri gerilerken, kur ve faiz indirimi beklentileri yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Ocak ayı Beklenti Anketi sonuçları 14:30 itibariyle açıklanmıştır. Beklenti anketi 85 katılımcıyla gerçekleştirilmiş olup, tüm katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak TCMB tarafından değerlendirilmiştir.

 

1) TÜFE Beklentileri

2015 yılı Ocak ay için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde %0,80 iken, bu anket döneminde %0,72 olmuştur. Cari yılsonu enflasyon beklentisi ise, %7,21’den %6,82’ye gerilemiştir. Enflasyon beklentilerinin anket döneminde yeniden zayıflaması Aralık 2013 – Nisan 2014 döneminde baz etkisinin pozife dönmesinden kaynaklanıyor olabilir. Diğer yandan petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün ancak ilerleyen dönemlerde etkilerinin görülecek olması beklentilerde etkili olabilir.

 

2) Cari Açık ve Büyüme Beklentileri

Cari İşlemler Dengesi yıl sonu beklentisi, anket döneminde 44,7 milyar dolar seviyesinden 41,4 milyar dolar seviyesine gerilemiştir. Cari yılsonu büyüme beklentisi ise bir önceki anket dönemine göre (%3,5) aşağı yönde revize olarak %3,4 gerçekleşmiştir.

 

3) Dolar Kuru Beklentileri

Dolar Kuru beklentisi, 12 ay sonrası için 2,4099 TL’den 2,4446 TL’ye yükselmiştir. Kur beklentilerinin ilgili dönemde yüksek kalmasında yakın dönemde yaşanan güvenilir liman talebinin sürmesi etkili olarak değerlendirilebilir. Diğer yandan Fed 2015 yılının ilk yarısında faiz artırımı yönünde aksiyon alabilir. Bu durum da gelişen ülke kurlarının baskı altında kalmasına neden olabilir.

 

4) Faiz Beklentileri

Bir Hafta Vadeli Repo İhale Faiz Oranı beklentileri, cari ay sonu için %8,13 gerçekleşmiştir. 3 ay sonrası için beklentiler %7.81’e gerilemiştir. 6 ay sonrası için beklentiler %8,17’den %7,75’e gerilemiştir. Beklentiler piyasa katılımcılarının ilgili ayda ve üç aylık dönem içinde faiz koridorunun alt bandında indirim beklediğini gösteriyor. Bir önceki ay faiz indirimi yönündeki beklentiler, anket dönemine göre daha düşüktü. 

49130-a TCMB Beklenti Anketi Değerlendirmesi

49133-b TCMB Beklenti Anketi Değerlendirmesi

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap