TCMB 2017 Para ve Kur politikasını açıkladı

tcmb2 TCMB 2017 Para ve Kur politikasını açıkladı

TCMB 2017 Para ve Kur politikasını açıkladı:

 

  • 2017-2019 dönemi enflasyon hedefi %5; belirsizlik aralığı her iki yönde %2 olarak korundu. Döviz kuru hareketlerinin fiyatlama davranışlarına olan etkisi gözlenecek.

 

  • Likidite politikasında; rezervlerin artırılması ve altın cinsinden tasarrufların ekonomiye kazandırılması amacıyla işlenmiş veya hurda altın da %5 imkan dilimi ile ROM kapsamına alındı.

 

  • Reeskont kredilerinin cari açığın azaltılmasına ve rezervlerin güçlendirilmesine katkısı göz önünde bulundurularak, ilgili işlemlerin kapsamı genişletildi. 2016 ‘da toplam 17 milyar $ olarak belirlenmiş kredi limitleri, 17 milyar $’lık kısmı Eximbank’a, 3 milyar $ bölümü ise ticari bankalara olmak üzere 20 milyar $’a yükseltildi. Firma bazında kredi limitlerinde de önemli artışlar söz konusu. Azami 240 gün olan vade sınırı da, yüksek teknolojili sanayi ürünleri ihracatının, yeni pazarlara yapılan ihracatın ve döviz kazandırıcı hizmetlerin finansmanında 360 güne çıkarıldı.

 

  • 2016’da 16.5 milyar $ olan ihracat reeskont kredi kullanımının, 2017’de 18 milyar $’a ulaşabileceği belirtiliyor. Buna paralel olarak 2017’de döviz rezervlerine katkısının 16 milyar $ olması beklenmektedir.

 

  • Para Politikası Toplantı sayısının azaltılması gündemde. Halihazırda her ay bir kere toplanılıyor. 2017 yılında ise en az 8 toplantı yapılacak. Bu şekilde diğer ülke uygulamaları ile paralellik kurulacak. Olası bir azaltım aynı zamanda TCMB’nin yeni dönemdeki sadeleşme stratejisinin ek bir adımı olarak görülüyor.

-ak yatırım

08 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap