Taylandlı Türk Tahvillerinde Kaybetti

SCB Asset Management

Tayland’ın en büyük ikinci bankası SCB Asset Management, Temmuz 2015’te 2 milyar dolar büyüklüğünde Türk hazine tahviline sahipti. Yakın dönemde tahvil faizlerinin yükselmesiyle tahvil pozisyonu 1.2 milyar dolara geriledi. 5 Kasım 2012 tarihinde ise Fitch Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükselten ilk kredi derecelendirme kuruluşu olmuştu. Ardından Moody’s 16 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye’nin kredi notunu (Baa3) yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmişti. Kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesiyle birlikte Taylandlı yatırımcılar orta vadeli tahvillere yüksek faiz oranı dolayısıyla en çok yatırım yapan yatırımcılar olmuştu. SCB’nin toplam yönettiği fon büyüklüğü 1 trilyon baht ($28 milyar) olmak üzeredir. SCB fon yöneticisinin ifadelerine göre, Türkiye’nin riski yükseldi, getiri ise koruma alına alınamadı.

 

Türkiye’de yükselen jeopolitik risklerler birlikte Türk Lirası yılın en kötü performans gösteren ikinci gelişen ülke para birimi oldu. Sadece Brezilya ve Rusya’da 10 yıllık tahvil faizleri Türkiye’den yüksek durumdadır.

171827-em Taylandlı Türk Tahvillerinde Kaybetti

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap