Tat Gıda (TATGD) bilanço analizi

Dün 7.19 seviyesine kadar yükselen tat gıda hisseleri kapanışı 7.13 seviyesinden yüzde altı yükseliş ile kapattı. 

34 milyon işlem hacmine ulaşan hissede hareketlilik hakim

Tat Gıda Bilanço Analizi 

Beklentinin altında kalan satış rakamı marjları baskıladı
Tat Gıda’nın 4. Çeyrekteki satış rakamı 239 milyon TL oldu. Özellikle salça operasyonlarındaki zayıf satış performansı nedeniyle bu rakam bizim beklentimiz olan 263 milyon TL’nin altında kaldı. Süt tarafındaki satışlar ise genelde beklentimize paralel gerçekleşti.
Özellikle satışlardaki bu zayıflık operasyonel marjları da olumsuz etkiledi. Bu nedenle de 14 milyon TL olan VAFÖK bizim 19 milyon TL olan tahminimizin altında kaldı. VAFÖK için piyasa beklentisi 17 milyon TL idi.
Net kar ise operasyonel olmayan kalemlerin beklentilerimizden daha iyi olması nedeniyle bizim tahminimiz olan 10 milyon TL’yi aşarak 12 milyon TL oldu. Piyasa beklentisi de 12 milyon TL olması yönündeydi.
Operasyonel rakamlar beklentileri karşılamadığı için son dönemde güçlü performans gösteren hissede 4Ç16 sonuçları nedeniyle kar satışları görebiliriz.

Deniz Yatırım

16 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap