Tarım Dışı İstihdam Şaşırtabilir

Ağustos ayı İstihdam Raporu 15:30’da

ABD’de Ağustos ayı İstihdam Raporu TSİ 15:30 itibariyle açıklanıyor. Söz konusu rapor, 17-18  Eylül Fed/FOMC toplantısı öncesinde son verileri sunacağı için oldukça önemli. Dolayısıyla da piyasa etkisinin yüksek olmasına neden olabilir. Ancak önemli bir noktayı gözden kaçırmamak gerekiyor, Ağustos ayı Tarım Dışı İstihdam verisi genellikle beklentiden negatif yönde sapma gösteriyor. İlk rakam sapma gösterdikten sonra, revizyonlar “genellikle” yukarı yönlü oluyor. Bu nedenle Ağustos ayı rakamının 200 bin altında gelmesine şaşırmamakla beraber, revizyonun söz konusu rakamı 200 bin üstüne taşıyabileceği düşünülebilir.

 

Grafikte, 1997 yılından bu yana Ağustos ayı tarım dışı istihdam verilerinin beklentiden sapma düzeyi gösteriliyor. Bu şartlar altında Ağustos’ta veri negatif sapma gösterebilir. Revizyonun yukarı yönde olacağı varsayımı altında, gelmesi muhtemel zayıf veri Fed’i yolundan çevirmeyebilir.

157986-11 Tarım Dışı İstihdam Şaşırtabilir

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap