Tarım Dışı İstihdam Bilgi Notu

İstihdam piyasası güç kazanıyor.

ABD ekonomisi Mayıs’ta Tarım Dışı İstihdam alt kaleminde 280.000 yeni istihdam kazandı. Ekonomistlerin beklentisi ise Tarım Dışı İstihdam alt kaleminin 226.000 kişi artış göstermesi yönündeydi. İşsizlik oranı ise %5,4’ten %5,5’e yükseldi. İşsizlik oranının yükselmesinde işgücüne katılmayan kesimin çalışmak üzere istihdam piyasasına katılması etkili oldu. 223.000 kişi olan Nisan ayı verisi ise 221.000 kişiye revize edildi.

 

Ortalama saatlik kazançlar ise yıllık bazda 2,30% seviyesiyle güçlü bir görünüm çizdi. Nisan itibarıyla ortalama saatlik kazançların yıllık gelişimi 2.20% seviyesindeydi. Çoğu ekonomist ücretler gelişiminde 2,50% eşiğinin istihdam eğilimini olumsuz etkileyeceği görüşünde. Ücretlerin hızla güç kazanması şirketler kesimini yeni istihdam sağlamak konusunda cesaretsiz hale getirebilir.  Ortalama çalışma süresi ise 34.5 seviyesiyle yüksek bir seviyede kaldı. 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap