Tahvil Faizleri Enflasyon Beklentileriyle Geriliyor

Enflasyon beklentileri ve tahvil faizleri..

ABD’de enflasyon beklentilerinin zayıflaması tahvil faizlerini de uzun dönemde aşağı çekmeye devam ediyor. Fed küresel finans krizinden bu yana kısa vadeli faizleri düşük tutacağını taahhüt ederek uzun dönemli faizleri etkiliyor. Böylelikle düşük faiz ortamı varlık fiyatlarını destekliyor.

 

2014 yılı genelinde 10 yıllık faizleri aşağı çeken unsurlar arasında,

1) Enflasyonun ve enflasyon bekleyişlerinin kötüleşmesi

2) Uzun vadeli forward oranların düşmesi

3) Kısa vadeli forward oranların yükselmesi ifade edilebilir.

 

2015 yılı genelinde de enflasyon bekleyişleri petrol fiyatlarının zayıf seyretmesinin çekirdek enflasyonu da etkileyeceği yönünde düşüncelerle gerilemeye devam edebilir. Bu durum da Fed’in enflasyon çekincesiyle “daha ılımlı” faiz artırımlarına gitmesine neden olabilir.

 

Enflasyona endeksli tahvil faizlerine bakıldığında 5 yıllık dönem itibariyle oranın %0,40 seviyesine karşılık geldiği görülüyor. Kriz öncesi ortalama %2,0 ila %2,5 seviyesinde. Enflasyon bekleyişlerinin geri çekilmeye devam etmesi durumunda tahvil faizleri daha da gerileyebilir. Ancak piyasalar enflasyonda geri çekilmenin geçici olduğu yönünde bir düşünceye ulaşırsa faizler yılın ikinci yarısında yeniden yükselmeye başlayabilir.

48830-1 Tahvil Faizleri Enflasyon Beklentileriyle Geriliyor

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap