Syriza ve Yunanistan

Yunanistan’da kemer sıkma..

Yunanistan’da seçimleri 25 Ocak itibariyle 1974 yılından bu yana ilk defa Yeni Demokrasi Partisi ve PASOK dışında bir parti, radikal sol koalisyon Syriza kazandı. Oyların %35’ine yakınını alan Syriza, Bağımsız Yunanlılarla birlikte koalisyona giderek hükümete başkanlık edecek.

 

Syriza lideri Alexis Tsipras, politik duruşu itibariyle Euro’dan çıkma taraftarı. Ancak son dönemde bu ifadelerinin yerine borçların yeniden yapılandırılması gibi “daha ılımlı” ifadeleri tercih ediyor. Yunanistan’ın Euro’dan çıkması olası gözükmüyor. En son yapılan kamuoyu yoklamalarında da bu durum kamuoyu tarafından tercih edilmiyor. Yunanlılar Drahmi’ye geçilmesi durumunda yaşanacak ciddi devalüasyonla birlikte yaşam standartlarından daha da ödün vermeyi tercih etmiyor.

 

2010 ve 2012 yılları itibariyle sağlanan yardımlarda ülkeye ciddi kemer sıkma programları uygulaması IMF tarafından telkin edilmişti. Bunun sonucu olarak ise ücretlerin düşmesi, vergilerin artırılması gelmişti. En basit olarak Yunanistan’da KDV %23 olarak uygulanıyor, Euro Bölgesi ortalaması ise %20,8 seviyesindedir. Bu durum Yunan halkının cebinden her tüketimde daha fazla paranın çıktığını gösteriyor.

 

Son dönemde Avrupa’da sağ veya sol uçta aşırı partilerin güçlendiği görülüyor. Bu durum ise birliğin uzun dönemdeki geleceği açısından soru işaretleri taşımaya devam ediyor.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap