Swatch’un hisseleri çakıldı

Geçen yıl Apple akıllı saatlerini…

Geçen yıl Apple akıllı saatlerini ilk tanıttığında, Swatch’un yaratıcılarından Elmar Mock İsviçre’deki 400 yıllık saat sektörünün sonunun geleceğini söylemişti.

Aradan geçen bir yıla baktığımızda sektör hala yok olmuş değil, ancak sıkıntılarının gittikçe büyüdüğünü söylemek mümkün.

Swatch bugün yaptığı bilanço açıklamasında, kârının yılın ilk yarısında yüzde 50 ila 60 arasında gerileyerek 15 yılın en sert düşüşünü yaşadığını söyledi. Şirketin gelirleri de aynı dönemde yüzde 12 geriledi.

Haberle beraber şirketin hisseleri de yüzde 14 çakıldı.

 

Analist beklentilerinin çok üzerinde olan bu düşüşün ardında Uzak Doğu’daki talep düşüşünün Avrupa’da da etkisini göstermeye başlaması olduğu belirtiliyor. Bir süredir Hong Kong’da satışlar düşüyordu; bu yıl ise Fransa ve İsviçre gibi temel pazarlarda da gerilemeler görülmeye başlandı. Özellikle terör saldırılarının ardından Fransa’da turizmde yaşanan sıkıntılar lüks tüketim satışları üzerinde de etkili oldu.

Şirketin en çok etkilenen markası ise doğrudan akıllı saatlerle aynı fiyat segmentinde olan Tissotoldu. 

İŞTEN ÇIKARMAK İSTEMİYOR

Saat devi işten çıkarmalara veya yatırım ve pazarlama harcamalarında kesintiye gitmemesinin de kârlardaki düşüşü iyice artırdığını söyledi. 

Kepler Cheuvreux analisti Jon Cox, “Swatch maliyet tabanını uyumlu hale getirmek için özel bir şey yapmadı ve olumsuz baskıdan bu kadar sıkıntı yaşamasının nedeni de bu” dedi.

Ancak saat lüks saat sektöründe sabit maliyet kalemlerini kısmak bir çok sektöre göre çok daha zor; çünkü kalifiye çalışan bulmak çok zor. Swatch CEO’su Nick Hayek de işten çıkarmalara gitmek istemediğini, çünkü pazar toparlanmaya başladığında o çalışanlara ihtiyaç duyacağını söylemişti.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap