Suudi Arabistan Zorda

Petrol

Suudi Arabistan petrol fiyatlarının düşüşüyle birlikte gelecek yılın bütçe hedeflerini yeniden değerlendirmeye almak zorunda. Hükümet planlanan bazı sermaye harcamalarını ve altyapı projelerini tasarruf maksadıyla ertelemek zorunda kalabilir. İlk etapta bu yıl içinde yatırım harcamalarının 382 milyar riyal ($102 milyar) tutarında kısılacağı tahmin ediliyor. Kamu sektöründe ise ücretlerin düşeceği yönünde bir beklenti bulunmuyor.

 

IMF’e göre Suudi Arabistan’ın bu yıl GSYH’nin %20’si kadar bütçe açığı vereceği tahmin ediliyor. Petrol gelirlerinin bütçedeki toplam payı hali hazırda %90’dan fazladır. Fiyatların düşmeye devam etmesi kamu finansmanını daha da zedeleyebilir.

 

Grafikte ülkelere göre petrol fiyatlarının kamu finansmanına göre başabaş seviyesi gösteriliyor. Suudi Arabistan’ın bütçe açığı vermemesi için petrol fiyatlarının 100 doların üstünde olması gerekiyor.

155096-1 Suudi Arabistan Zorda

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap