Suudi Arabistan Yeni İndirime Gidebilir

Suudi Arabistan petrol ihracatı geriledi.

Suudi Arabistan’ın petrol ihracatı Şubat ayı itibariyle 11 ayın en yüksek seviyesinden geriledi. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan düşen petrol fiyatlarına rağmen arzı artırarak pazar payını korumayı amaçlamıştı.  Suudi Arabistan’ın petrol ihracatı Ocak’ta 7.47 milyon varil/gün seviyesinden Şubat’ta 7.35 milyon/varil gün seviyesine geriledi. Şubat ayı itibariyle Suudi Arabistan’ın Asya’ya satışları 14 yılın en düşük seviyesine gerilemişti. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Al-Naimi, küresel petrol talebinin kademeli olarak artmaya devam ettiğine dikkat çekmişti.

 

Piyasa katılımcıları Suudi Arabistan’ın petrol ihracatını 7.4 milyon varil/gün sınırında tutmak konusunda çaba göstereceğini ifade ediliyor. Şubat ayı itibariyle Asya’ya ihracatın hız kesmiş olması yakın dönemde yeni bir fiyat indirimini gündeme getirebilir. Suudi Arabistan’ın petrol ihracatı JODI verilerine göre 2015 yılının ilk iki ayında ortalama 7.4 milyon varil/gün seviyesinde gerçekleşti. 2014 yılının aynı döneminde 7.63 milyon varil/gün seviyesindeydi.

93443-11 Suudi Arabistan Yeni İndirime Gidebilir

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap