Suudi Arabistan Fonlarını Geri Çekebilir

Petrol fiyatlarında düşüş ve kamu finansmanı

ABD’de kaya gazı girişimi ve Suudi Arabistan’ın kaybettiği pazar payını geri almak üzere mücadeleye girişmesi petrol fiyatlarının geri çekilmesine neden oluyor. Bir diğer yandan Çin ekonomisinin daha yavaş bir hızda büyüyeceği düşüncesi de petrol fiyatlarının zayıflamasında başka bir etken. Suudi Arabistan ekonomisi önemli ölçüde petrol ihracatına bağlı olduğu için petrol fiyatlarının geri çekilmesi kamu finansmanını olumsuz etkiliyor.

 

Suudi Arabistan küresel finans piyasalarındaki fonlarının bir kısmını geri çekmeyi planlıyor. Söz konusu kararda küresel piyasalarda yaşanan oynaklığa karşı korunmak ve bütçe açığını kapatmak etkili olarak değerlendirilebilir. Suudi Arabistan’ın döviz rezervi petrol fiyatlarının geri çekilmeye başladığı dönemden bu yana 73 milyar dolar azalmış durumdadır. Ancak Suudiler Yemen’e operasyonu fonlamaya devam ediyor.

 

Suudi Arabistan Merkez Bankası (Saudi Arabian Monetary Agency) daha likit varlıklara yönelme isteğinde. Körfez fonlarının Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan yakın dönemde çıkış yaptığı rapor ediliyor. BlackRock tarafindan yönetilen fonlarda 2015 yılı ikinci çeyreğinde EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesinden çıkış 24.1 milyar dolar olarak rapor ediliyor. Yılın ilk çeyreğinde söz konusu çıkış 17.7 milyar dolar seviyesindeydi.

164143-1 Suudi Arabistan Fonlarını Geri Çekebilir

Suudi Arabistan MB ülkede petrol sektörünün 2015 yılında 0,8% büyümesini bekliyor.  Suudi Arabistan ekonomisinin ise %2,8 büyümesi bekleniyor.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap