Sterlindeki Kısa Vadeli Yükseliş İsteği Yanıltmasın

Bir süredir Brexit sonrası süreç ile baskılanan GBP/USD paritesi geçtiğimiz hafta yaptığı ataklar ile öne çıkmış durumda. Geçen haftaki yukarı yönlü hareketi bu noktada sadece Sterlin ile bağdaştırmamak gerekiyor fakat ana nokta hem İngiltere’deki mahkeme kararı, hem de BoE’nin ekonomik görünüm beklentilerini yukarı çekmesinin etkileri olacak.

Clinton-FBI gerginliği sonrası artan Trump ihtimali, bir taraftan güvenli limanlara olan talebi tetiklerken, bir taraftan da Dolar’ın majör para birimlerine karşı değer kaybetmesine neden olmuştu. Bu nedenle geçen hafta GBP/USD paritesindeki yükselişin bir bölümünü Dolar’ın küresel piyasalardaki değer kaybına bağlayabiliriz.

Resmin Sterlin cephesinde ise Brexit’e ilişkin mahkeme kararını hatırlatmak gerekiyor. Mahkeme aldığı karar ile halkoylaması ile sonuca bağlanan Brexit’in parlamento tarafından onaylanması gerektiğine hükmetti. Karar Sterlin’i heyecanlandırsa da bu açıklamanın Brexit’i ortadan kaldırmadığının altını çizmek gerekiyor. İngiltere’de Hükumeti Avrupa Birliği’nden çıkışı halen onaylıyor ve karar muhtemelen temyiz sürecine girecek. Geçen haftaki asıl gelişme ve Sterlin’in fırsat buldukça kendini yukarı atma isteğinin ana etkeni BoE’nin açıklamaları oldu. İngiltere Merkez Bankası faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Hatırlanacak olursa Brexit sonrası sürece ilişkin İngiltere ekonomisinin zor bir sürece gireceğinin altı çiziliyordu ve BoE de ekonomideki bu yavaşlama ihtimaline karşı politika faizinde indirime giderek önlemini almıştı ve yeni faiz indirimlerine de açık kapı bırakmıştı. İngiltere’nin üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandığında görüldü ki Brexit, İngiltere ekonomisini beklendiği kadar olumsuz etkilemiyor. Bu da BoE’nin yeni bir faiz indiriminden kaçınmasını sağladı ve aslında dolaylı bir “sıkılaştırıcı” –ikinci bir faiz indirimi ihtimalinin azalması buna yönelik daha önceki ekstra fiyatlamayı da geri aldığı için dolaylı sıkılaştırıcı etki denebilir- etki yarattı. BoE, yeni bir faiz indirimine kapı kapatırken, İngiltere ekonomisine ilişkin hem enflasyon hem de büyüme beklentilerini yukarı revize etti.

Tüm bu ayrıntıları ele aldığımızda Brexit belirsizlğine rağmen Sterlin kısa vadeli yükseliş isteklerine devam edecektir. Bu hareketin 1,28’leri aşması şu anki perspektifte zor görünüyor. ABD seçimlerinden sonra Sterlin’in net resmi biraz daha kendini gösterecek.

Teknik olarak incelendiğinde 20 ve 50 günlük ortalama arasında sıkışmaya başlayan paritede kısa vadeli yükseliş trendi göze çarpıyor. Her ne kadar geçen hafta test ettiği 1,2510 – 1,2550 direnç bölgesinin üzerine aşması önemli olsa da kısa vadede 1,2430 – 1,2450 bandı üzerindeki tutunmanın seyri daha kritik öneme sahip. Kontrat bazında bakıldığında CFTC raporları rekor düzeydeki Sterlin short pozisyonlarında azalma sinyali veriyor. Bu da kısa vadeli yükselişin geçtiğimiz hafta desteklendiğinin işaretidir.

GBPUSDH4 Sterlindeki Kısa Vadeli Yükseliş İsteği Yanıltmasın

07 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap