Sterlin ve Seçim Dönemi

Seçim döneminde Sterlin’de performans..

İngiltere’de genel seçimler 7 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenecek. 2015 yılı Büyük Britanya açısından yeni tartışmaları getirecekmiş gibi görünüyor. Başbakan David Cameron ve partisi Muhafazakar Parti seçimleri kazanırsa AB üyeliğini 2017’ye kadar referanduma götürmeyi planlıyor.

https://www.parahaberi.com/tr-TR/haberler/59397/ingilterede-ayrilik-sesleri

 

Bu çalışmada ise seçim döneminde Sterlin performansını özetlemeye çalışacağız.

 

 

Seçimler Sonrasında

1980’den bu yana Sterlin seçimlerin ertesi günün hangi parti seçimi kazanırsa kazansın değer kaybetmiştir. 1980’den bu yana seçimlerin ertesi günündeki performansı 0.18-0.96% aralığında değer kaybı yönünde olmuştur.

 

Seçimlerden Önce

Sterlin seçimlerden önceki üç ayda dolar karşısında ortalama 2,60% değer kazanmıştır.

50989-1 Sterlin ve Seçim Dönemi

Seçimlere ilişkin anketler yarışın İşçi Partisi ve Muhafazakar Parti arasında başabaş geçtiğini gösteriyor. YouGov tarafından 18-19 Ocak’ta yapılan seçim anketi her iki partinin de %32 oy alacağını gösteriyor. Yakın dönemde petrol fiyatlarının geri çekilmesinin yaşam maliyetini düşürmesi mevcut iktidarın elini güçlendirebilir.

 

Yakın dönemdeki fiyatlamada ise ağırlıklı olarak İngiltere Merkez Bankası’nın faizleri daha uzun süre düşük tutacağı beklentileri etkili. Seçimlere yaklaşık üç ay kala Sterlin’in seçim öncesindeki performansının ne olacağı merak ediliyor.

 

FTSE 100 endeksi ise seçimlerin sonuçlandığı gün 1987’den bu yana her dönemde yükselmiştir. Bu durum hangi parti kazanırsa kazansın seçim belirsizliğinin sonlanmasına yönelik fiyatlamanın göstergesi olabilir.

 

Seçim Argümanları

İşçi Partisi başkanı Ed Miliband göreve gelmesi durumunda lüks gayrimenkullerden ek vergi almayı planlıyor. Muhafazakar Parti ise 2017’ye kadar AB üyeliğini referanduma götürmeyi planlıyor. Muhafazakar Parti’nin seçim zaferi sterlinde oynaklığın referandum dolayısıyla artması beklenebilir. İskoçya referandumu döneminde Sterlin’de beklenen oynaklık düzeyi üç yılın en yüksek seviyesine yükselmişti.

 

AB üyeliğinin referanduma götürülmesi durumunda ise sterlinde oynaklık şüphesiz ki İskoçya referandumuna görece daha fazla olabilir. İlgili dönemde yaşanması beklenen belirsizlik durumu ülkede yatırımları olumsuz etkileyebilir.

 

Muhafazakar yönetim piyasalar üzerinde alışılmışın aksine “daha fazla” aşağı yönlü baskı yaratabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap