Sterlin ve Politik Zemin

7 Mayıs 2015

İngiltere MB geçtiğimiz yılda ilk faiz artırması beklenen büyük merkez bankaları arasındaydı. 2014 yılı ortalarına gelindiğinde ücretler gelişiminin zayıf seyri BOE tarafından önemli bir kaygı unsuru görülmekteydi. Diğer yandan faiz artışlarına mesnet teşkil edebilecek olan yüksek konut fiyatları soğumaya başlamıştı. Eylül 2014 itibariyle Birleşik Krallık’ta konut fiyatları yıllık bazda %12,1 Kasım itibariyle %10,0 seviyesine geriledi. Enflasyonun petrolde yaşanan son gelişmeler neticesinde %1,0 altına gerilemesi faiz artırımı için “beklenen” süreyi uzatıyor.

 

Denklem itibariyle İngiltere MB’nin 2015 yılı içinde faiz artırması beklenmiyor. BOE uzunca bir süre faizleri %0,50 seviyesine yakın tutmaya devam edebilir.

 

Gelelim dönem itibariyle çok da ön planda olmayan siyasi gelişmelere..

İngiltere 7 Mayıs 2015 itibariyle sandık başına gidecek.

Konu hakkında geçtiğimiz ay itibariyle şöyle bir not düşmüştük.

https://parahaberi.com/tr/haberler/59397/ingilterede-ayrilik-sesleri

 

İngiltere Başbakanı David Cameron ve partisi Muhafazakar Parti seçimleri kazanırsa AB üyeliğini referanduma götürmeyi planlıyor. Referandum için muhtemel tarih 2015 – 2018 yılları arası olarak düşünülüyor.

 

Yaklaşmakta olan İngiltere seçimleri, “politik belirsizlik” neticesinde Sterlin üzerinde “ek aşağı yönlü baskı” yaratabilir.

 

11-12 Ocak’ta yayınlanan en son seçim anketi, Muhafazakar Parti’nin %32, İşçi Partisi’nin %33 oy alacağına işaret ediyor.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap