Sterlin ve Politik Risk

Seçimlere iki aydan az kaldı..

Geçtiğimiz yılda Sterlin, Euro’ya kıyasla daha tercih edilir bir para birimi olarak görülmüştü. Söz konusu düşüncelerde Euro Bölgesi’nden  Yunanistan’ın çıkışına yönelik riskler de etkili olmuştu. ECB’nin “daha agresif genişleme”, BOE’nin “daha temkinli genişleme” yönünde para politikası duruşu Euro’nun Sterlin karşısında değer kaybetmesine neden olmuştu. İngiltere’de 7 Mayıs’ta düzenlenecek seçimler “politik risk” olgusunun geçerli olabileceği endişesini yaratıyor. Seçimlere iki aydan daha az bir zaman kaldı.

 

13 Ocak tarihli notumuz, “Sterlin mi, Euro mu?”

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/88289/sterlin-mi-euro-mu

3 Aralık tarihli notumuz, “İngiltere’de Ayrılık Sesleri”

https://www.parahaberi.com/tr-TR/haberler/59397/ingilterede-ayrilik-sesleri

 

7 Mayıs’ta düzenlenecek seçimlerde Muhafazakar Parti (tories) ve İşçi Partisi (labour) arasındaki seçim yarışı yakın rekabetle geçiyor. 20-21 Mart tarihli seçim anketine göre İşçi Partisi yarışı 4 puan önde götürüyor. Euro karşıtı sağ parti UKIP ise oyların neredeyse %17’sini alabiliyor.

 

Riskler:

1) Muhafazakar Parti seçimleri kazanması durumunda AB üyeliğini 2017’ye kadar referanduma götürmeyi planlıyor.

2) Avam Kamarası’nda UKIP sesini yükseltecek çoğunluğa ulaşırsa, Muhafazakar Parti ile birlikte AB üyeliğinden ayrılma konusunu ön sıraya alabilir.

3) Referandumun bu yıl içinde yapılması durumu “Brexit” (İngiltere’nin AB’den çıkışı) riskini artırabilir.

 

Seçimleri Ed Milliband önderliğindeki İşçi Partisi’nin kazanması durumunda, daha fazla kamu harcaması yapılması gündeme gelebilir. Bu durum neticesinde de İngiltere’de mali planların kredibilitesine ilişkin endişeler gündeme gelebilir.

 

Hatırlanacağı üzere İngiltere, “ikiz açık” durumuyla karşı karşıya. Mevcut durumda Cari Açık/GSYH oranı %6, Bütçe Açığı/GSYH oranı %5 seviyesine yakın seyrediyor.  İngiltere’de “politik risk”, BOE’nin ilk faiz artırımına daha geç başlamasına neden olabilir.

 

BOE önümüzdeki aylarda negatif enflasyon gerçekleşmesi durumunu şaşırtıcı bulmuyor. Petrol fiyatlarının geri çekilmesinin küresel ekonomiye etkisi “açıkça pozitif” görülüyor. Tarihsel olarak zayıf seyreden verimlilik artışında “politik risk” etkisi de yadsınamaz bir durum olarak görülebilir. ECB’nin ilk faiz artırımı piyasa katılımcıları tarafından 2018 sonundan önce mümkün görülmüyor.

 

EUR/GBP paritesinde devam eden düşüş trendi “politik risk” endişeleriyle tersine dönebilir. En azından kısa pozisyonlara seçimlere iki aydan az süre kala “temkinli” yaklaşılabilir.

 
Konuyla ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:
0212 410 05 98
01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap