Sterlin’de Spekülatör Pozisyonları Artıyor

İngiltere Merkez Bankası’nın faizleri…

İngiltere Merkez Bankası’nın faizleri artıracağı dönemin yaklaştığı düşüncesiyle Sterlin işlemcilerinin pozisyonları uzun zaman aradan sonra pozitife döndü. Çin kaynaklı endişelerle gelişen ülkelerden fon akımı Sterlin’e yönelebilir. CFTC tarafından açıklanan pozisyonlara göre 25 Ağustos’ta biten haftada spekülatörlerin Sterlin net pozisyonları 1 yılın ardından ilk defa pozitife döndü.

 

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’in yavaşlayacağı yönünde düşünceler emtia fiyatlarını aşağı çekerken, Sterlin üzerinde de normal şartlar altında baskı yaratabilirdi. Ancak İngiltere MB Başkanı Mark Carney, Çin’de yaşanan gelişmelerin BOE politikasını etkileyebilecek güçte olmadığını açıklaması Sterlin’in yakın dönemde dengeli kalmasını sağlıyor. Ancak Fed’in geciktiği denklemde BOE’nin de pek fazla şansı olmadığı düşünülebilir. Carney ilk faiz artışının zamanlaması açısından 2016’nın ilk aylarına işaret ediyor. Credit Agricole G-10 Kurları Araştırma Birimi Yöneticisi Valentin Marinov’a göre, piyasalarda yaşanan oynaklık, politika yapıcılar açısından geçici bir durum.

156891-1 Sterlin'de Spekülatör Pozisyonları Artıyor

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap