Soros vurgun iddialarını yalanladı

Finans piyasalarında İngiliz sterlininin değer…

Finans piyasalarında İngiliz sterlininin değer kaybedeceği yönündeki pozisyonlarından kazandığı parayla nam salan ABD’li milyarder yatırımcı George Soros’un bu kez İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı öncesi böyle bir adım atmadığı belirtildi.

Sözcü, Soros’un İngiltere’nin tarihi kararı öncesinde İngiliz sterlininde “uzun” pozisyonda bulunduğunu, ancak İngiltere kararı sonrası karışan piyasalarda risk aldığı farklı yatırımlarından kazanç elde ettiğini söyledi.

Genelde piyasalara dair “ayı” görüşü sayesinde Soros’un diğer yatırımlarından para kazandığını söyleyen sözcü, Soros’un İngiltere’nin kalması gerektiğini savunurken sterline karşı spekülasyon yapmadığının altını çizdi.

Soros, 1992 yılından İngiliz sterlinindeki düşüşe karşı pozisyon alıp ünlenmişti.

Son günlerde elindeki hisseleri satarak altın alan Soros’un, İngiltere’nin yaptığı referandumda Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı çıkmasıyla bir kez daha vurgun yaptığı iddia edilmişti.

Soros oylama öncesi kalem aldığı yazıda, göçmen krizi yüzünden Avrupa Birliği’nin dağılacağına dikkat çekip “Eğer İngiltere birlikten ayrılırsa bu da domino etkisi yapabilir” uyarısında bulunmuştu.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap