Son 3 ayda karı eritip zarar açıkladı

İlk 9 ay sonunda 664 milyon TL kardaki Türk Telekom son çeyrekte 1,39 milyar TL zararla yılı beklenden daha kötü kapattı

Türk Telekom, yılın son çeyreğinde 2 milyar TL’ye varan kur farkı zararıyla tüm yılı 724,3 milyon TL zararla kapattı. Analistlere göre kısa vadede hisseler olumsuz etkilenebilir ancak satış gelirlerindeki artış ve marjlardaki iyileşme negatif görünümü dağıtıyor; orta vade için görüşler olumlu.

2015 yılını 907 milyon net karla kapatan Türk Telekom için 2016’da tablo son çeyrekteki zararla birlikte tersine döndü. Türk Telekom, dün açıklanan dördüncü çeyrek bilançosunda 1,06 milyar TL olan beklentilerin belirgin şekilde üzerinde 1,39 milyar TL zarar açıkladı.

Böylece 2016 yılı da 724,3 milyon lira zararla kapandı. Piyasa beklentisi 317,7 milyon liraydı. Şirket ilk 9 ay sonunda ise 664 milyon TL kardaydı.

SON ÇEYREKTEKİ KUR ZARARI TÜM YILI VURDU

Analistler tüm yılı zarara çeviren bu sonucun da büyük ölçüde döviz kurundan kaynaklandığını belirtiyor.

2016 yılında net finansal gider 2,6 milyar TL olurken sadece dördüncü çeyrekteki finansman gideri 1,8 milyar TL.

Ziraat Yatırım analistleri bu rakamın 2 milyar TL’sinin kur farkı giderlerinden kaynaklandığını belirterek “Türk Telekom’un geçen seneki kardan bu çeyrekte zarara geçmesinin temel sebebi Türk Lirasının ABD Doları ve Euro karşısında yüksek değer kaybına bağlı olarak şirketin döviz açık pozisyonu nedeniyle oluşan kur farkı zararlarıdır.” diyor.

Ziraat Yatırım, kur farkına ilişkin etkilerin diğer faaliyet giderlerine de yansıdığına işaret ediyor. Yılın son çeyreğinde Türk Telekom’un bu kalemden bilançosuna eklediği negatif katkı 363 milyon TL

CİRO ARTIŞI OLUMLU

Diğer taraftan analistlerin şirketin ciro artışı ve operasyonel performansını olumlu bulduğu görülüyor.

BusinessHT

09 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap